Varlık Fonu’nun Kârında Önemli Düşüş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu bankaları da dahil olmak üzere bünyesinde 20 kamu şirketi bulunduran Türkiye Varlık Fonu’nun net kârı, 2019 yılında bir önceki seneye göre yüzde 48,3 düştü.

Yaşanan yüzde 48,3’lük düşüş ile 8 milyar 854 milyon TL’ye gerileyen fon kârının yanı sıra, finans sektörü dışındaki toplum borcu da 2018 yılına göre yüzde 46 arttı.

Varlık Fonu’nun yaşadığı yüzde 48,3’lük kâr düşüşü, mevcut kur ile 954 milyon Euro ve 1 milyar 123 milyon dolara denk geliyor. Türkiye Varlık Fonu’nun resmi sitesinde yer alan finansal rapora göre, 2018 yılında olan 194,6 milyar TL’lik borç, 284,2 milyar TL’ye çıktı. 1 yıl içindeki toplam borç artış oranı yüzde 46 seviyelerine geldi.

Fonda yer alan şirket ve lisansların isimleri şu şekilde:

Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Türkiye Sigorta, Türkiye Hayat Emeklilik, Platform AŞ, Botaş, Türkiye Petrolleri, TVF Enerji, TVF Rafineri ve Petrokimya, Türk Hava Yolları, PTT, İzmir Alsancak Limanı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, TVF Maden, Nakit Karşılığı Şans Oyunları Lisansı, At Yarışı Düzenleme ve Bahis Kabul Etme Lisansı, Türksat, Türk Telekom (yüze 5 hisse)

TVF’nin yönetim kurulu başkanlığını Recep Tayyip Erdoğan, başkanvekilliğini ise Berat Albayrak yapıyor. Yönetim kurulunda Hüseyin Aydın, Salim Arda Ermut, Rifat Hisarcıklıoğlu, Fuat Tosyalı ve Erişah Arıcan da bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Varlık Fonu’nun Kârında Önemli Düşüş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!