MACARİSTAN SEÇİMLERİNİN HATIRLATTIKLARI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Macaristan’da 2010 yılından beri iktidarda olan Başbakan Viktor Orban’ın Fidez partisi, bugünlerde açıklanan seçim sonuçlarına göre bizdeki gibi 6 muhalif partinin kurduğu koalisyona karşı galip gelmiştir. “Bu galibiyet batının 6’lı muhalif koalisyonu maddi ve manevi desteğine rağmen elde edilmiştir” diyen Viktor Orban ayrıca, “Bu galibiyet Ay’dan bile duyuldu” ifadesini kullanmıştır.

Ekonomik göstergeler dışında bizimle büyük benzerlik gösteren Macaristan’daki seçim sonuçları bizdeki 6’li ittifaka “Millet İttifakı”na bana göre şunları hatırlatıyor:

CUMHUR
 • Cumhur İttifakı’nın “ouroporos” yılanı gibi kuyruğunu ısırıp kendine zarar vereceğini beklemeyin.
 • Cumhuriyetin kurumlarını küçük düşürmeye, etkisizleştirmeye çalışan bir anlağı yenmek; kaybedilmiş bir kuşağı yeniden kazanmak için seçim gününe kadar etkin, yetkin ve baskın bir propaganda sürdürmelisiniz.
 • Altı partili ittifak Millet İttifakı, anketlere bakarak, “bizler kesin zafere gidiyoruz,” diye henüz hak etmediğiniz arabanın şoför mahalline geçip gösteriş yapmayın. Demokrasinin, hakkın, hukukun, adaletin sizlere verdiği bütün yasal silahları kullanarak mücadele edin.
 • Yeni seçim kanunundaki tuzakları, demokrasi dışı uygulanabilecek durumları iyi belirleyip gerekli önlemleri alın.
 • İktidardaki Cumhur İttifakı gücünü demokratik kurallar çerçevesinde kullanacağını sanmayın. Devletin tüm olanaklarını kendi lehine, sizlerin aleyhine kullanabilir durumdadır, unutmayın.
 • Mühürsüz oy pusulalarını ve zarfları kabul ettirmiş bir anlaktan demokratik bir seçim süreci beklemeyin. Her yürüyen, yürümeye çalışan insana çelme takılacağını bilin.
 • İktidardaki Cumhur ittifakı, maddi gücünü yoksulluğu tavan yapmış, ekmeğe muhtaç bırakılan kişilere para vererek oy satın almak için kullanabilir, unutmayın.
 • İstanbul’daki belediye başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını vermeyip sonuçları iptal ettirmiş bir anlaktan her tür hukuksuzluk beklenir, unutmayın.
 • Geleceği daha sakat hale getirmemek için, bir apartman dairesine 10, 20 ya da daha fazla seçmen yazılmasının önüne nasıl geçileceğini, yazılırsa bunların oyunun nasıl hukuk yoluyla iptal edileceğini düşünün.
 • İller arası, ilçeler arası nüfus hareketlerinin önüne nasıl geçileceğinin hesabını yapın, umutları daha da bir ateşleyin.
 • Sadece yoksulluğu bahane edip durmayın, milliyetleri, gelenek ve görenekleri, dil değerlerini, bölgesel özellikleri de kullanarak halkın yanında olmayı deneyin. Bu dönem kimsenin dışlanacağı bir dönem değildir.
 • Sandık görevlisi olmayan sandık bırakmamak, okullarda olabilecek hukuksuzlukları ve olumsuzlukları ilgili birimlere ulaştıracak, çözüm üretecek gözlemciler bulundurmak için hazırlıklarınızı şimdiden yapmalısınız.
 • Zaman kısa; İki kulağını dört yap, iki gözünü dört değil on dört aç. Çalışmaları sadece genel başkan değil, ilçe ve belde örgütleriyle top yekûn yapın. Halkı, güçlünün yanında olmaya iten, onu yok olma duygusundan kurtaran söylemler geliştirin.
 • Bu düzen yöneticilerinin ve savunucularının yaptığı günahların kefaretini ödemeye gerek duymayacağını bilin, ona bunun bedelini ödetmek için muhalif olan herkes ile iyi geçinmeyi ihmal etmeyin.
 • Emeklileri, en canlı kesim olan gençleri çok ama çok canlı tut. Herkese, özellikle gençlere umut aşıla ve sandığın güvenliğini sağla; çünkü bu düzenin yöneticileri Aziz Bernard gibi bütün suçluları bu seçimin galibi olmak için af edip “Millet İttifakı”na karşı kullanabilirler, unutmayın.
MILLET

Ey Millet ittifakı!

Yağmur gibi yağan zamları durdurmakla,

Halkın bozulmuş ekonomiyi ve sinirlerini onarmakla,

Aşağılanmış, itilmiş, kakılmış, dövülmüş kadınları korumakla,

Atatürk ve devrim kanunları aleyhine işlenmiş suçlarla,

Dincilerin –dini kullanarak yarar elde edenler- din dışı uygulamalarını engellemekle hiç ama hiç ilgilenmeyen bir yönetim anlayışını mağlup etmek istiyorsan, galibiyetinizin sesini Ay’dan duyulmasını istiyorsanız bu önerilere kulak verip, gereğini yapmalısınız, diyorum.

MACARİSTAN SEÇİMLERİNİN HATIRLATTIKLARI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!