Neden Atatürk?-1

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu soruyu soranlara diyorum ki;

Dünyada çocuklara bayram armağan eden hiçbir lider ve ülke yokken, ülkemizde her yıl 23 Nisan günü Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor. Bunun için ATATÜRK!

1926 yılında Suudi Vahabi yönetimi ülkede bütün mezarları yıkıyordu. Sıranın Medine’deki Yalvacımızın mezarına geldiğini öğrenen Atatürk’ün manevi kimyası bozuluyor ve şu Tehdit edici mektubunu Suudi yöneticilerine gönderiyordu: “Yalvacımızın değil mezarını yıkmak, mezarının bir çakıl taşını dahi koparırsanız ordumla oradayım.” Bu çıkış sayesinde mezar günümüze kadar gelebilmiştir. Bunun için ATATÜRK!

Milli eğitimin amacı yalnız hükümete memur yetiştirmek değil,  daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, devrimci, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette,  dürüst, düşünceli iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Dediği ve bunu gerçekleştirdiği için ATATÜRK!

Karanlığın çalkalandığı yayıktan yağ çıkmayacağını bilerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür,” diyordu. Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, anlağı terbiye etmektir. ”Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir,” dediği için ATATÜRK!

Osmanlı döneminde bir türlü sağlanamayan Alevi, Sünni birlikteliği Cumhuriyet döneminde sağlandığı için ATATÜRK!

1Kasım 1928 yılında Harf Devrimini yaparak, % 90 okuryazar olmayan ulusu kısa zamanda okuryazar yapıp, tavandakilerin dediğini tabandakiler, tabandakilerin dediğini tavandakiler anlar hale geldiği için ATATÜRK!

İstanbul’u işgal eden devletlerin gemilerini göstererek, “ Paşam düşman gemileri toplarını saraya çevirmiş durumda,” denildiğinde kararlılıkla, “ Geldikleri gibi gideceklerdir,” diyebilen tek kişi olduğu için ATATÜRK!

Dini, şekil ve söylemin dışında yaşamayan, onu yaşamayı Araplaşmak, arap gibi giyinmek. Arap gibi düşünmek, yüce anlama değer vermeyip arap ABC’sini okuyup yazmak olarak algılayan ve uygulayanlardan; söylediği ile yaptığı bir olmayan insanlardan Laiklik ilkesi ile kurtarmaya çalıştığı için ATATÜRK!

1926 yılında yüce kitabımızın Arapçasını Elmalılı Hamdi Yazır’a tefsir ettirerek Türkçeye çevirdiği ve yüce betiğimizi bu tarihten sonra Türkçe anlamaya ve Türkçe anlatmaya başladığımız için ATATÜRK! 

Türk kadınına 1934 yılında Avrupa’dan önce seçme ve seçilme hakkını verip, “Ey Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın,” dediği için ATATÜRK!

Bir kişinin padişah olması, halife olması düşman komutanına yalvarıp teslim olmaya engel olamayacağını sezen ve anlayan ilk komutan olduğu için ve bu nedenle mücadele ettiği için ATATÜRK!

Kutsal betiğimizde düşünceye ve ilime önem verilirken, bunlardan nasipsiz şeyhler ve müritler bu ülkenin iyeleri olamazlar, dediği için ATATÜRK!

Türk genci, devrimlerin ve Cumhuriyetin iyesi ve bekçisidir deyip,  gençliğine önem veren ve ona güvenen biri olduğu için ATATÜRK!

Çanakkale’de ölen düşman askerlerine 1934 yılında bir törende seslenerek, “Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatan toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen anneler! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır.  Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır, dediği için ATATÜRK!

Neden Atatürk?-1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!