A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Bir zamanlar çikolata devi Trabzonluydu (Trabzon’dan nostalji)

Türkiye’nin en büyük çikolata üreticisiydi

TRABZONLU BİR ÇİKOLATA MARKASI

Trabzonlu Ayşe Danışmanın ürettiği el ürünü Vesca çikolatadan başka sektörde başka markalarda var.

Türk çikolata sektörünün %50 elinde bulunduran Golden çikolatalarının sahibinin Trabzonlu olduğunu biliyor muydunuz?

1949 yılında iki gayrimüslim vatandaş Tarafından kurulan Golden çikolataları bir zamanlar çikolata sektörünün yüzde ellisini elinde bulunduruyordu

golden 1

Eti, Ülker, Kent, Elit gibi bütün markalar ise diğer 50’lik pasta payı ile varlıklarını sürdürüyordu.

Türkiye’de çikolatanın isminin Golden olduğu yıllarda, fabrika ekonomik bir kiriz yaşar ve fabrikanın imdadına merhum Murat Çehreli yetişir.

Aslen Trabzon Sürmeneli olan Murat Çehreli Erzurum’da toptan bakkaliye işi yapıyordu. Golden, Kent, Komili, Eti gibi markaların Doğu Anadolu bölge bayiliğini yapıyordu.

Golden fabrikasının sahiplerinden olan Alico ile iyi dost olan Murat Çehreli oğlu Ali Galip ve Erdoğan Çehreli’yi İstanbul’a gönderir. Önce fabrikaya ortak olan Çehreli ailesi daha sonra fabrikayı satın alır.

golden2

Bisküvici bilinen Ülker ve Eti gibi markalar pazarda pay arıyorken Golden çikolata dükkanları ve Amerikan tipi Golden sakızları ile piyasayı kasıp kavuruyordu.

Ülker’i Küçümsedik

Çikolata piyasasına hakim olan Golden çikolata sahibi merhum Ali Galip Çehreli. ‘Biz Ülker grubunu küçümsedik ve önemsemedik ama pazardaki payımızı kaybettik’ dedikten sonra iflas etmekte olan Golden markasını Ülker ailesine sattıktan sonra sektöre veda etti.

Bilindiği kadarı ile Murat Çehreli ailesinden ve Golden imparatorluğundan sektörde hiçbir isim kalmazken, ailenin gelini Tangül Çehreli çocukları ile birlikte Sürmene’de Harman Cafe adlı iş yeri işletiyor.

golden5

Yazan: Resul Hamza Emin

Sürmene Vakfı Yönetim Krl Üyesi.SÜRKÜYAD Y.Krul Üyesi

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Seymen Enerji Üretim Tesisi’nin Açılışı Yapıldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tamamlandığında dünyanın tek bir alanda kurulu çöp gazından enerji üretecek en büyük projesi olacak Seymen Enerji Üretim Tesisi 1. Etabı’nın açılışını yaptı.

Köprü ve Otoyol Bütçeleri Artık Öğrenilemeyecek

Meclis'ten geçen ve yasalaşan torba kanun teklifinde, fonksiyonel sınırlandırma tablosu kaldırıldı. Alınan karar ile beraber, artık otoyol, köprü ve hastane gibi projelere ne kadar harcama yapıldığı öğrenilemeyecek.

ADD Samsun Şubesi Ahmet Taner Kışlalı’yı Andı

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi, 21 Ekim 1999 tarihinde hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'yı ölümünün 21. yıldönümünde andı.

Boztepe’den Türk Bayrağı’nın indirilmesine tepki

Haber: Elif Çavuş Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Azerbaycan...

Bekir Coşkun Son Yolculuğuna Uğurlandı

Sözcü gazetesi Yazarı Bekir Coşkun, Ankara'da Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı.