A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

Trabzon'danDünyanın en tehlikeli yolu Bayburt-Trabzon sınırında!

Dünyanın en tehlikeli yolu Bayburt-Trabzon sınırında!

Dünyanın en tehlikeli yolları listesi açıklandı. Listede Türkiye’den de bir yer yer aldı. Bayburt ile Trabzon arasındaki ‘dünyanın en tehlikeli yolu’ seçilen Derebaşı Virajları adrenalin tutkunlarını bekliyor.

1916’da Rus askerleri tarafından yapılan ‘ölüm yolu’ ekstrem sürüş meraklılarının toplandığı ‘dangerousroads.org’ internet sitesi tarafından ‘dünyanın en tehlikeli yolu’ seçildi. Bayburt-Trabzon sınırında, Soğanlı Dağı’ndaki 29 keskin virajlı D-915 yolu sadece bu sıfatıyla kalbinizi hızla çarptırıyorsa yola çıkmak için bir nedeniniz olabilir.

Bayburt-Trabzon arasında 3 bin 500 metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerindeki dik yamaçlardan iki ili birbirine bağlayan ve “dünyanın en tehlikeli yolu” seçilen Derebaşı Virajları, doğal güzellikleriyle de adeta büyülediği doğa ve adrenalin tutkunlarının yeni rotası haline geldi.

1914 yılındaki Rus işgali sırasında yöre halkının çalıştırılmasıyla inşa edildiği bilinen yolda, özellikle kış aylarında çığ ve heyelan gibi doğa olayları sıkça yaşanırken, bölgenin karakteristik özelliği olan sis, Soğanlı Dağları zirvesindeki vadi boyunca yavaş yavaş ilerlerken farklı bir güzelliği de beraberinde getiriyor.

KESKİN VİRAJLARI YÜREK HOPLATIYOR

Kullanıcılarına dünya genelindeki tehlikeli ve zorlu yolların tanıtımını yapan www.dangerousroads.org adlı site tarafından “dünyanın en tehlikeli yolu” seçilen Derebaşı Virajları, sarp kayalıklar üzerinde ve araçla tek seferde dönülmesi mümkün olmayan 13 keskin virajla sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Yola Trabzon Sümela tarafından başlanıldığı takdirde Uzungöl’den geçmek zorunda kalınıyor. Yol, sürücüleri Uzungöl’den çıkar çıkmaz dağlara tırmandırıyor. Kalabalıktan sıyrıldığımız an ormanlık dağ yolu ve sisler içindeki Uzungöl de eski günlerindeki gibi bir manzaraya kavuşuyor.

MASALSI BİR ATMOSFER

Derebaşı virajları olarak da bilinen bu yol Trabzon ile Bayburt’u birbirine bağlıyor.

Yol coğrafi şartlar göz önünde bulundurulduğunda yılın en az 6 ayını karlı ve kapalı geçiriyor. Yaz aylarında bile geçmenin ne kadar zor olduğu biliniyor. Virajları tek seferde dönmek mümkün değil. İnsan o dik dağdan aşağıya otomobille indiğine inanamıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türk firmanın bir İspanyol’a kiraladığı jette 1.3 ton kokain yakalandı

Türk firmanın bir İspanyol'a kiraladığı jette 1.3 ton kokain yakalandı

Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde!

Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde!

”Ciğerlerimiz Yanarken, Uçaklar Neden Pistte Tutuluyor?”

''Ciğerlerimiz Yanarken, Uçaklar Neden Pistte Tutuluyor?''