Gürdoğan, ‘Demiryolu, Lojistik, Yatırım adası hayaldir’ dedi, Trabzon milletvekillerini eleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Kurucu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan,Çay TV’de yayınlanan Elif Çavuş ile Gündem programında AK Parti iktidarının Trabzon’a vaat ettiği demiryolu, lojistik merkez ve yatırım adası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ERZİNCAN-TRABZON DEMİRYOLU HAYAL OLDU

Demiryolu konusunda bir adım yol alamadık. Gelişmiş ülkelerin demiryolu kullanım oranı yüzde 65. Türkiye geldiğimiz zaman bu oran yüzde 4. Bizim demiryoluna ve ulaşım akslarına kavuşmamız lazım. Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” projesini baz almamız lazım. Çin son 20 yılda Avrupa’daki limanları alarak bir lojistik ağ oluşturmaya başladı. Yıllarca Erzincan-Trabzon demiryolu konuşuldu ve bugün itibariyle Erzincan-Trabzon demiryolu hayal oldu. Biz Erzincan-Trabzon demiryolu olsun diye konuşurken bir de baktık ki;  İyidere’deki lojistik merkezin ihalesi oldu. Lojistik merkezin İyidere’de olması demek, demiryolunun oraya inmesi demektir. İyidere’nin ismi de eskiden “Of-İyidere” idi, şimdi sadece İyidere olarak kaldı.

SÜRMENE ATIL DURUMA GEÇİNCE…

Sürmene’de yapılması planlanan lojistik merkezinin İyidere’ye yapılmasının sebebinin girişimcilikle alakalı olduğunu ifade eden Gürdoğan, “Erzincan-Trabzon demiryolunun fizıbıl olmadığına dair bakanlıktan gelen yazılar vardı. Biz Sarp-Samsun Demiryolu’nun yapılmasını destekliyorduk. Sürmene Çamburnu Tesisleri ile ilgili bir proje yaptık. Birinci kısım lojistik merkez yapılacaktı. Erdoğan Bayraktar döneminde bu projeyi yaptık. Bana teminat mektubu verirseniz “Burayı yapın” dedi. Teminat mektubunu Adnan Günnar’a verdik. Bu konuşma olduktan sonra o dönemki vekillerimiz burayı başka bir firmaya verdi. O firma orayı tersane yapacağını ve 5 bin kişinin çalışacağını söylemişti. Ama ne oldu, bugün geldiğimiz noktada orası atıl vaziyette. İlimize yatırım yapacağız konuşacak kimseyi bulamıyoruz. Bugün maliye bakanımız Trabzonlu, gitmek konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Sorunumuzu anlatacağız. Ben utanıyorum başkasına söylemeye. Trabzon-Rize-Gümüşhane arasındaki bu çekişmelere hiç gerek yok. Biz ortak olarak lojistiği nasıl yapabiliriz, Asya’ya nasıl bağlanabiliriz. Devletimizin her şeyden önce lojistik kanunu çıkarması lazım. Lojistik kanunu çıkmadıktan sonra lojistik merkezin olmasının pek bir anlamı yoktur. Yabancı yatırımcının gelmesi için hukuki bir zemin oluşturulması gerekiyor. Biz ufak hesaplar peşinde koşmamamız lazım” dedi.

TRABZON SAHİPSİZ Mİ?

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülük ettiği Arsin’de yapılması planlanan ve en az 7 bin 500 kişiye iş imkanının sağlanacağı iddia edilen deniz doldurularak yapılması planlanan Yatırım Adası Projesi ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Gürdoğan, “Yatırım adasını bekleyen bir ihracatımız mı var? Arsa var mı yatırım yapılacak? Herkes konuşuyor. Trabzon’da herkes kolayı seçmiş. Biz Çamburnu’nda bir kazık yedik. Orası atıl duruyor. Ben de herkese cennet vaat edeyim. Çamburnu’nu bugün bize versinler biz yatırımcı bulalım. Biz eskiden Eyüp Aşık’ın, Faruk Özak’ın odasına gidiyorduk, Trabzon’un neye ihtiyacı olduğunu anlatıyorduk. Şuanda Trabzonlu bakanların olması beni ilgilendirmiyor, ben onların yüzünden işimi yapamıyorum. Çünkü baskı yapamıyorum. Ben bakanın yanına gittiğim zaman Trabzon’u konuşabilmeliyim. Trabzon ihracatçı üvey evlat muamelesi görüyor. Fındık üretiminin en fazlası Trabzon’da yapılmasına rağmen, fabrikalar Trabzon’da olmasına rağmen ihracatı Giresun’dan yapılıyor. Biz de İhracatçılar Birliği’ni Samsun’a taşıyalım o zaman. Biz mücadelemizde yalnızız. Son milletvekillerimizin bazıları DKİB’nin yerini bilmez. En büyük girdiyi ihracatçı sağlıyor.  Trabzon’un sorunları ile ilgili sadece iktidar milletvekilleri değil, muhalefet partilerin vekillerinin söylediği hiç bir şey yok” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gürdoğan, ‘Demiryolu, Lojistik, Yatırım adası hayaldir’ dedi, Trabzon milletvekillerini eleştirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!