Tam Kapanma Uygulanacak mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de korona virüs (Covid-19) vaka sayılarının rekor seviyelere gelmesi, tam kapanmayı zorunlu kılacak hale getirdi.

Kısıtlamaların gevşetilmesi ve bazı bölgelerde cafe ve restoranların açılması ile birlikte vatandaş daha bir gevşer hale geldi. Fakat bu gevşeme sonrasında ise vakalar hızla tırmanışa geçti. Aynı zamanda 2 gün önce gerçekleşen AKP 7. Olağan Kongresinde ise insanların maskesiz ve mesafesiz olduğu gözlerden kaçmadı. Umuyoruz ki bunun cezasını Türkiye çekmez. Şuan kulislerde ramazan ayının gelmesi ile birlikte tam kapanma konusu konuşuluyor. Bugüne kadar Türkiye böyle bir uygulama gerçekleştirmedi. Üstelik bununla birlikte umarsızca art arda kongreler yapıldı. Bu konuyu T24 yazarı Tolga Şardan, kulislerde ‘tam kapanma’nın konuşulduğunu ve Ramazan’ın işaret edildiğini köşesine taşıdı.

Türkiye’de Kovid-19 salgınında koşulların ağırlaşması nedeniyle tam kapanma konusunu da zorunlu kılacak hale getirdi. İktidarın kongreler nedeniyle bir türlü kapanma uygulamaması eleştirilirken kulislerde ilk kez “tam kapanma” ihtimali konuşulmaya başlandı.


RAMAZAN AYINDA İLK 3 HAFTA KAPANMA GÜNDEMDE
Bu konuda T24 yazarı Tolga Şardan köşesinde bu ihtimalin Ramazan ayında iki üç hafta olacak şekilde planlandığını dile getirdi.
”Kulislerde konuşulanlara göre ülkede tamamıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu sürenin iki ya da üç hafta sürmesinin düşünüldüğü belirtiliyor” diye yazan Şardan, Ankara’daki vakaların ise günlük 5 bini bulduğunu da yazdı.


Kararların, Kabine değişikliğinin ardından alınacağını dile getiren Şardan, T24’te özetle şunları yazdı:
“Bugün geldiğimiz noktada, ikinci dalga olarak adlandırılan dönemden sonra hastanelerdeki pandemi yataklarında kısmi azalma görülmesine karşın özellikle doluluk son 2-3 haftada arttı.
Her ne kadar turkuaz tabloda ülke genelindeki rakamlarda yoğun bakımlardaki yatak doluluğu ortalama düzeyde gözükse de, büyük şehirlerde durumun pek de normal seyrinde olmadığı görülüyor.

Örneğin, Ankara’nın önde gelen hastanelerinden Hacettepe’nin İç Hastalıkları Yoğun Bakım Servisi’nin sorumlusu Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, Salı günü paylaştığı sosyal medya mesajında “ünitemiz tam doldu. 37 yaşında kadın hastamız ileri derecede Covid, entübe” bilgisini verdi.


ANKARA’DAKİ VAKA SAYISI ARTIŞA GEÇTİ
Keza, Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi altındaki hasta sayısında ciddi artış olduğu haberleri geliyor.
Öyle ki, Ankara’daki günlük vaka sayısının 5 bin dolayında olduğu ifade ediliyor.
Ancak bu rakam içinde bir ayrıntı vermek gerekiyor. Vaka sayısı bilindiği üzere “PCR pozitif” testleri üzerinden hesaplanıyor. Fakat önce PCR testi negatif olmasına karşın tomografi çekildiğinde Covid-19 teşhisi konulan hastalar da Covid-19 olarak tedavi altına alınıyor.
Bu nedenle her iki durumla Covid-19 vakası sayısının toplamını dikkate almak daha doğru olacaktır kanımca.


İSTANBUL’DA DA DURUM FARKLI DEĞİL
Mutasyon virüsün hızlı yayılımı nedeniyle İstanbul’daki tedavi merkezlerinde sıkıntı yaşandığı gelen haberler arasında.


RAMAZAN’DA KAPANMAYA DOĞRU
Gelelim başlıktaki cümlenin açılımına…
Malum, 13 Nisan’da Ramazan ayı başlıyor.
Ankara’da kulislerde konuşulan bilgilere göre, hükümet Ramazan ayının bir bölümünde “tam kapanmaya” gidecek. Yani ülkede tamamıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu sürenin iki ya da üç hafta sürmesinin öngörüldüğü belirtiliyor. Ülkedeki ekonomik göstergelerin iyi olmaması, özellikle günlük yevmiye ile çalışanların pandemide ekonomik zorluk yaşaması ve pek çok çalışanın işsiz kalması nedeniyle hükümetin zorunlu olarak normal yaşama dönüşle birlikte “dört renkli haritada”ki vaka durumun her geçen hafta kötüye gitmesinin tam kapanma gerekçesi olacağı ifade ediliyor.


SINAVLARIN ERTELENMESİ
Hatta Ramazan’daki tam kapanmada vaka sayısı durumunun kontrol altına alınamaması halinde Ramazan Bayramı için de formül düşünüldüğü konuşulan diğer bir durum.
Bu durumu dolaylı destekleyen gelişme Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze sınavların 3 Mayıs’a ertelendiğini açıkladı.
Sınavların ertelendiği tarih Ramazan’ın başlamasından üç hafta sonrasına denk geliyor.” Dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tam Kapanma Uygulanacak mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!