Türkiye’de Salgının Başkenti İstanbul Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu (İTO) Covid-19 İzleme Grubu tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Wuhan’ı İstanbul’da Pandeminin Bir Yılı” başlıklı rapor, dün düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Birgün’den Kardelen Özdemir’in haberine göre ; İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, yönetilemeyen “normale dönüş” sürecinin vakaların artmasına neden olduğunu belirterek, “Geldiğimiz durum bir başarı hikâyesi değil, yanlış politikalar sonucu yaşam savaşı verdiğimizin fotoğrafı” dedi.


İTO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise “Geçtiğimiz bir yıl büyük acılar ve zorluklarla geçti. İlk vaka da ilk ölüm de İstanbul’da görüldü. Pandemi de eşit değil” diye konuştu.

Raporda öne çıkan tespitlerden bazıları şu şekilde:

♦ İstanbul pandeminin bir yılı boyunca birden çok kez salgının başkenti oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlık kayıtları üzerinden günlük olarak açıkladığı ölüm sayılarına göre pandemi öncesi beş yılda yıllık ortalama 74 bin 30 ölüm meydana gelmişken 2020 yılında bu sayı 92 bin 583 ölüme çıktı.
Bir yıl süresince tespit edilebilen Covid-19’a bağlı 390 sağlıkçı ölümünün yüzde 31’i İstanbul’da meydana geldi.

♦ Hekimler ve sağlık çalışanları, pandemi bahanesiyle izin, istifa, emeklilik haklarının kısıtlanması, engellenmesi nedeniyle de mağduriyet yaşadı. Covid-19’un meslek hastalığı sayılması talebinin karşılanmaması ise çalışanların motivasyonunu düşüren bir diğer faktör oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de Salgının Başkenti İstanbul Oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!