Trabzon’da MİLYONLUK araç polemiği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Harita Müh. Oktay Söğüt, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun milyonluk araçlar kiraladığına dikkat çekerek, “Başkan tasarruf sözünü unuttu” demişti.

BİR SENE ÖNCEKİ İHALEYİ BUGÜN YAPILMIŞ GİBİ…

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Aradan 1 yıl geçtikten sonra bunun tekrar temcit pilavı gibi kamuoyunun önüne konulmasını hayretle karşılıyorum.  1 yıl sonra sanki tekrar bugün yapılmış gibi, Ankara Büyükşehir Belediyesinin tasarrufuyla ilişkilendirerek, Trabzon tasarrufa itibar etmiyor şeklinde algı oluşturulmasını kınıyorum. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Buna Ortahisar Meclis Üyesinin sufle yapmasını uygun bulmadığımı söylemek istiyorum. Haberlerin güncellik diye bir kavramı vardır. Bir sene önce ki sanki ihale bugün yapılmış gibi algı oluşturmak doğru değildir.  Biliyorsunuz, 2019 yılında göreve başladığımızda kiralık araçların ihalesi yapıldığında yıl sonuna kadar biz mevcut ihaleyi sürdürdük.  109 araç kiralanmış. Bunların bir bölümü binek, kamyonet.  2019’un sonunda şöyle bir değişikliğe gittik.  1 yıllık kiralama yapmayalım dedik. Sizlerin onayı ile 3 yıllık kiralayalım dedik.  Bu iş daha ekonomik hale gelecektir” ifadeleri ile Söğüt’e cevap venmişti.

YAKIŞIR MI BİR BELEDİYE BAŞKANINA?

Sufleci yakıştırmasına tepki gösteren Belediye Meclis Üyesi Söğüt de kimseye fısıldamadığını ifade ederek şu açıklamalara yer verdi; “Önceki gün sosyal medyadan yaptığım açıklamada, Başkan Zorluoğlu’nun ‘Tasarruf şart’ sözünü hatırlatıp, bu yılın başında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin içerisinde lüks araçlarında olduğu 63 aracı, 3 yıllığına 10 milyon liraya kiralamasını, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin lüks araçları ihale yoluyla elden çıkarması üzerinden eleştirmiştim.

Kimi yerel ve Sözcü gazetesi gibi yaygın basında bu açıklamam yer alınca, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu bugün yapılan TİSKİ Genel Kurulu’nda Sözcü gazetesini eleştirmiş ve Ortahisar Meclis Üyesinin (yani benim) gazeteye sufle yapmamı uygun bulmadığı söyleyerek eleştirilerini sıralamıştır.

Sufle, sahnedeki oyuncunun unutmuş olduğu sözün fısıltıyla hatırlatılmasıdır. Başkan Zorluoğlu’nun, sufleci olarak ilan ettiği Ortahisar Belediyesi Meclis Üyesi olarak altını çizerek söylemek isterim ki; kimseye fısıltıyla bir hatırlatma yapmadım, yapmam. Bilakis, yaptığım açıklamanın altında imzam, adım, sanım, sıfatım ve partim var. Yani alnım açık başım dik bir biçimde, kıvırmadan, delikanlı gibi söyleyeceğimi söyledim söylemeye devam edeceğim.

Başkan Zorluoğlu, ‘bizim meclis üyesinin sufle vermesi ile oluşturulan haberde ‘tasarruf sözde kaldı’ ifadesi gerçek dışıdır’ da demiş. Yani gazete de ben de yalancılıkla suçlanmışız. Peki Başkan Zorluoğlu ‘tasarruf şart’ dedi mi, dedi. Bugün açıklama yaparken ‘bu araçlar içinde 9 passat, 1 audi araç da var’ dedi mi dedi. E ben açıklamamda ne demişim; tasarruf kelimesi sözde kalmıştır. Passat ve audi marka araçlar lüks değil de nedir? Başkana göre değilse onun bileceği iştir, takdir kamuoyunundur.

Başkan Zorluoğlu şahsıma sufleci, yalancı dedikten sonra ‘gelip doğru bilgiyi bizden alsın’ demiş. Kendi gibi seçilmiş biri olduğum halde, seçilmiş Meclis Üyesi’ni sufleci, yalancı diye itham edeceksin, sonra da gelsin doğru bilgiyi bizden alsın diyeceksin. Yakışır mı Belediye Başkanına. Bugüne kadar onlarca görüş ve önerim olduğu halde, hiçbir zaman bizi muhatap kabul etmeyen başkan, şimdi bana yol göstermektedir. Aradın, çağırdın da gelmedik mi? Anlattın da dinlemedik mi?

Son sözüm, benim açıklamama hiç yer vermeyip, Başkan Zorluoğlu’nun Tiski Genel Kurulu’nda şahsıma hitaben yaptığı konuşmayı kelimesi kelimesine veren gazete ve internet haber sitelerine; benim açıklamamı vermediniz, vermediniz sorun yok. Fakat Başkan Zorluoğlu’nun şahsımla ilgili konuşmasını verirken, bu Meclis Üyesi ne demiş, onu da paylaşalım veya açıp ne diyorsun diye soralım demeliydiniz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon’da MİLYONLUK araç polemiği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!