Tanrı Bildiği Gibi Yapsın, Halk İse İlk Seçimlerde Alaşağı Etsin!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendi onuruna aykırı davranışlarda bulunmaktan ya da gülünç olacak bir duruma düşme nedenlerinden üzüntü duymayanı, başkalarının gösterdiği saygının özlük değerin,  saygınlığın duyular aracılığı ile azaldığının ayırdına varmayanı yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halkımızdan da uzak etsin.

Bir insan saygıyı, davranışlarıyla, bilgisiyle, hoşgörüsüyle, sevecenliğiyle, orunuyla vb. değerlerle hak etmesi gerekir; onu dilenmesi, zor ve zorunluluğun ortamıyla elde etme yolunu seçmesi durumunda; utanma denen değer yargısı yüzsüz ve arsızlar hariç karşısına dağ gibi dikilir. Yüce Tanrı utananlardan eylesin.

Utanmaz bir kişilik, büyüklenme duygusunu artırır, saygınlık durumunu azaltır; yolsuzluğu, haksızlığı, hukuksuzluğu, adaletsizliği şeref kürsüsüne çıkartıp alkışlar; hedefe giderken din koruyucusu ve ahlak abidesi görünümünde ancak bu değerleri yok sayıp gece gündüz yol alır. Ahlakın övdüğü ve ahlaklı olmanın gerektirdiği doğruluk, yardımseverlik, yiğitlik, bilgelik, alçakgönüllülük, iyi yüreklilik, ölçülülük gibi niteliklerden de yoksun olarak yaşam sürdürür. Yüce Tanrı bunları halkımızdan uzak etsin.

Her kuruşunun nereye nasıl harcadığının hesabını halka vermek zorunda olduğu devletin parasını, babasının malı gibi harcayıp hesap vermeyeni; Kötü gün dostu, iyiliklerin sembolü Kızılay üzerinden yandaş vakıflara vergi kesilmesin için para aktaranı, aktarmasına vesile olanı; İstanbul’daki gösterilerde bazı camilerde içki içilmediği halde içki içildiğini sahip olunan medya aracılığı ile dillendirip halkın halka düşmanlığını körükleyeni; çiftçiye verilmesi gereken parayı çiftçiye vermeyip başka kişilere vereni, çiftçilerin borçlarını değil üç beş yüklenicinin borçlarını erteleyeni; İstiklal Marşımızı Türkiye Cumhuriyeti insanları huzurunda oturarak dinleyeni; helalı, haramı gözetmeden kamu malını çalanı Yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı etsin.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kucağında oturup sakallarını yolmaya çalışanı; Cumhuriyetin değerlerine apaçık hakaret edeni,  Cumhuriyet düşmanlarıyla işbirliği yapıp eylemler koyanı, bu yönde suçluluğu kesinleşen kişileri öveni; Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını tanımayanı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Milliyetçilik ilkesini ayaklar altına alanı; Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefini ve haysiyetini koruyamayanı, anayasamızda ifadesini bulan yeminine sadık kalmayanı yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı etsin.

Köylünün sattığı yumurta “mühürsüz” diye 15.000 Tl ceza kestireni ve çiftçinin yasal olarak hak ettiği bütçedeki %1’lik payını vermeyip başka yerlere harcayanı; parasal oranları, rakamları rayından çıkartanı, vatandaşa sürekli yükleneni; vergiler yetmemiş gibi kullanmadığı yolların, tünellerin parasını üç-beş yükleniciye firma rahat etsin diye yükleyeni; kasayı “-50” milyar açıkla bırakıp 128 milyar dolar ile kayıplara karışanı yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı esin.

Başkasının ayıbını araştırıp ortaya koyanı, ticarette yolsuzluk ve hile yapanı, servet ve refahla şımaranı, israf yapanı, savaştan ve askerlikten kaçanı, vahyin beyanlarını açıklamayanı, yalancılığı apaçık hale getireni, imanlarını zulümle lekeleyeni, zalim yönetime karşı durmayanı; dine ilaveler yapanı, karaborsacılık yapanı, rüşveti, hırsızlığı kendine yol edineni, Türbeleri kutsallaştıranı, söylediğini yaşamayanı, boş ve gereksiz söz söyleyeni, söz taşıyanı; yönetilenlere kötü davrananı, vakıf mallarını yersiz harcayanı, emanete hıyanet edeni, öğrenmemekte ısrar edeni, yobazca taraf tutanı, kısacası toplumun haklarını zarara uğratanı yüce Tanrı bildiği yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı etsin.

Devleti patates, soğan, zeytinyağı satan duruma sokanı; patronundan fazla vergi alan sistemden rahatsızlık duymayanı; öte yandan hava meydanlarını, köprüleri, tünelleri hazine garantisi ile üç-beş yükleniciye işleteni; doların yükselişini durdurabilecek yol ve yöntemleri bildiği halde dolar 8500’lere yükseldiğinde uygulamayıp devleti zarara sokanı yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk da ilk seçimlerde alaşağı etsin.

İnsanlara lanet okuyanı, küfürle suç yükleyeni, yetime, dul kadınlara kötü davrananı, yerme –gıybet- yapanı, aile sırlarını açığa vuranı, ana ile evladı birbirinden ayırmaya çalışanı, baskı ve zor kullananı,  insanlarla alay edeni, çalışanın ücretini geciktireni, bireysel hakları zedeleyeni yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı etsin.

Yüce dinimizin ateşli koruyucusu ve savunucusu görünüp, işçi, memur, emekli, esnaf, köylü zam fırtınası altında inim inim inlerken, bir kuru soğana, askıda ekmeğe muhtaçken;  Pazar artıklarından yiyecek toplayan insanımız, milyonlarca işsizimiz ortada kabak gibi dururken bir aylık maaşı 227 bin lirayı geçen bir şahsa beş yerden maaş bağlatanı yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı etsin.

Dinde zorlaştırma yolunu seçeni, hukuk sahteciliği yapanı, öteki dünya için kurtulmuşluk iddiasında bulunanı, yüce Tanrıdan ümidi keseni, yalancı tanıklıkta bulunanı, büyücülükten ve büyüden medet umanı, üfürükçülük yapanı,  tılsım ve muska takanı yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimde alaşağı etsin.

Kadınını doğuran ve erkeğini doyuran olarak göreni, dünyaca ün yapmış akademisyenliğini görmeyeni, dünyanın ilk savaş pilotu kim olduğunu bilmeyeni; 40 yıl vergi veren esnafını, memurunu, işçisini, köylüsünü 40 gün bakamayıp kısıtlamalarla eve, borca mahkûm edeni, 2007 yılından buyana her çiftçi ailelerine 81.000 liranın üzerinde borç takanı; faize karşı olup Ocak 2021’de bir ayda 21 milyar lira faiz ödeyeni, öngörüsüzlüğü yüzünden ödemek zorunda kalanı; son iki buçuk yılda 1.645.000 işçiyi yanlış uygulamalar yüzünden işinden ettireni yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı etsin.

Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı aç, muhtaç durumda iken kısacası, “ayranı yok içmeye atla gider çeşmeye” örneğindeki gibi davranıp Tunus’a 5 milyon dolarlık hibe vereni; Somali’nin 3,5 milyon dolarlık IMF borcunu ödeyeni; esnafın kepenk kapattığı, çiftçi traktörünün haciz edildiği bir dönemde, salgın süresince Türkiye’nin diğer ülkelere nakdi yardımları, “eve lazım olan mescide haramdır” hadisine karşın 13,4 milyon dolara ulaştıranı yüce Tanrı bildiği gibi yapsın, halk ise ilk seçimlerde alaşağı etsin.

  1. Yüzyılın Pir Sultan’ı Âşık Mahsuni Şerif’in sözleri ile satırlarıma son veriyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dur dur utanmaz hakkın emrine kanmaz

Dünyada adam yakan Ahrette nasıl yanmaz

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Yaşar Nuri Öztürk, İslam’da Büyük Günahlar; sosyal medya, Parti sözcülerinin konuşmaları

Tanrı Bildiği Gibi Yapsın, Halk İse İlk Seçimlerde Alaşağı Etsin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!