A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Yeni Koronavirüs Tedbirleri Gelecek Mi? Bakan Koca Açıkladı

Son bir ay içerisinde Van'da koronavirüs vaka sayısının iki katına fırlaması ile beraber Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Van Valiliği'ni ziyaret etti.

Son bir ay içerisinde Van’da koronavirüs vaka sayısının iki katına fırlaması ile beraber Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Van Valiliği’ni ziyaret etti.

Valilik ziyaretinin ardından canlı yayında birtakım açıklamalar yapan Koca, Mart ayından bu yana önemli bir mücadele sarf edilen virüs salgınında tekrardan bir artış yaşandığını vurguladı. Sağlık Bakanı, yeni kararların da bugün açıklanacağını belirtti.

Son bir ay içinde vaka sayısının büyük bir artış yaşadığı Van’ı ziyarete den Koca, Muş, Bitlis ve Hakkari’deki sağlık kuruluşu yetkilileri ile de değerlendirme toplantıları yaptı.

Van Valiliği ziyaretinin sonrasında basın toplantısı düzenleyen Bakan Koca, bazı açıklamalar yaptı.

Fahrettin Koca’nın Açıklamalarından Satırbaşları:

  • Van’da gerçekleşen hasta artışının üzerinde durduk. Dinamik nüfusu ile büyümeye devam eden Van’da, sağlık alanındaki ihtiyaçlar da sürekli artıyor. Koronavirüs nedeniyle bu ihtiyacın arttığını görüyoruz.
  • İhtiyaç duyulan yatırımlar ve sağlık yapıları hakkında detaylı değerlendirmeler yaptık. Mart’tan bu yana mücadele verdiğimiz salgında tekrardan artış yaşamaya başladık.
  • Ülke genelinde hasta sayıları yükseliyor. Bu artış, homojen bir biçimde gerçekleşmiyor. Bazı illerde istenmeyen tablolar varken, bazı illerde de sayılar düşüyor.
  • Van’daki hasta sayısı neredeyse iki katına çıktı. Bu durumu kontrol etme çabası içindeyiz.
  • Hastaların ortalama yaşlarındaki artış ağır hasta ve vefat sayısına da doğrudan etki ediyor. Van’da 65 yaş üstü nüfusta yüzde 4,2’lik bir kesim yer alıyor. Hasta oranı ise yüzde 15,6.
  • Yoğun bakım hastalarının birçoğu 65 yaş üstü vatandaşlardan oluşuyor. Yaşlıların korunabilir olması büyük bir önem teşkil ediyor.
  • Başta Van olmak üzere tüm bölgedeki insanlarımızı bir daha tedbirlere sarılmaya davet ediyorum. İl değerlendirme toplantımızın ardından yeni tedbirleri de istişare edeceğiz.
reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

İBB’nin Eğitim Desteğine Yoğun İlgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından “Genç Üniversiteli” programı kapsamında 25 yaş altındaki öğrencilere verilen desteğe gösterilen ilgi büyümeye devam ediyor.

Ziya Selçuk: ‘Okullara Maske Dağıtılacak’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitim ile ilgili alakalı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’den yeni Navtex Kararı

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi için Akdeniz'de 18 Ekim tarihine kadar Navtex ilan edildi.

İnşaat-Sen Taksim AKM İnşaatına Tepki Gösterdi

İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen), Taksim'de 29 Ekim'de açılacağı açıklanan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatı şantiyesindeki işçilerin zorlu şartlar altında çalıştığını iddia etti.

Sayıştay’ın Diyanet raporu yoksulları kızdıracak

Sayıştay’ın, “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), hemen her yıl olduğu gibi 2019 yılı faaliyet raporunu da...