ESİN ÜÇÜNCÜOĞLU/DURGUN GÖLDEN YANSIYAN AY IŞIĞININ ŞİİRİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esin Üçüncüoğlu. Şair ve yazar. Trabzon’da doğan Üçünoğlu, 12 Ocak 2020 de aramızdan ayrıldı. “Burası benim çocukluğumun baba evi. Her gidenin ardından, hâlâ ağıtlar yaktığım ata toprağım.1960 yılında ayrılmış olsam da bir yanım hep Trabzon işte…” Trabzonluluğunu kendi diliyle bu şekilde ifade etmişti Esin Üçüncüoğlu. Onun insani yanı ve edebiyatçı kimliği ile oluşturduğu özel değeri daima anımsanacaktır. “Her ölüm erken ölümdür.” Ancak Esin Hanım’ın ölümü, en erken ölümlerden biri oldu. Bu yönüyle duygu anlağımızdaki sızı çok daha derin.

İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamlayan Esin Üçüncüoğlu, şiir yazmaya gençlik yıllarında başladı. Şiirleri çeşitli yerel gazete-dergilerde ve Yeni Şiir Antolojisi, Aşk Şiirleri Antolojisi, Genç Şairler Antolojisi, Her İlden Bir Şair, Türk Kadın Şairleri Antolojisi,Trabzonlu Şairler Antolojisi gibi yerlerde yayımlandı.

Esin Üçüncüoğlu, varlığının duygusal alanında oluşan titreşimleri, tanımlanmış ve anlamlandırılmış kelimelere dönüştürerek, kendini ifade edebilen ‘mahir’ şiiri yazan bir ozan.

Bir şairin ereği, kendi şiirini oluşturmaktır. Bunun için öncelikli olarak, içinde bulunduğu şiir geleneğini bilmek ve onunla etkileşimde olmak zorundadır. Bu zorunluluk şairi, kendi şiirini oluşturmaya yöneltirken, bu geleneğin ortak birikiminden yararlanabildiği gibi, ona karşı da çıkabilir. Esin Üçüncüoğlu bu gelenekten beslenerek, kendi özgün alanını gerçekleştiren bir şair olmayı başarır.

Modern şiirin kıyıcığında soluklanarak, salt imgeye yaslanmadan tartımlı duygu dizgeleri oluşturup, kendi gerçekliğini naif bir şekilde kurabilmiş şiiri ile. Bu yönüyle öne çıkan Üçüncüoğlu, özellikle kadın içselliğinin sunumu olan şiirlerinde oluşturduğu estetik algı, başarılı bir şekilde okurla buluşuyor.

Kadının ‘inci tanesi’ güzelliğinde ifadesi olan      şiirlerinden bir tanesinde ki bu bölüm gibi;

Ten yılkıya bırakılmış kısrak

dörtnala gelir kırar

tabular şehrinin kapılarını

istediği tek şey

“GÖNÜL İKLİMİNİN SULTANI”

Esin Üçüncüoğlu şiirin dışında, anı-anlatı-günlük, seyahatname, aşk kitapları, başvuru kitapları kategorilerinde de değerli eserler yazmış usta bir yazardır aynı zamanda.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Adım Sende Trabzon, Anlat Trabzon, Mührüm Olsun Anka olarak sayılabilir.

Ve Esin Üçüncüoğlu sanki içine doğmuş gibi, “ERTELE” şiiri ile seslenmiş okuruna.

ERTELE

Daha gitmelere hazır değilken

bastırma bağrıma yalnızlığın kundağını

şimdi

nasıl öpüp kollarım

ben olan o eski yalnızlığımı

inan

daha hazır değilim

hazır

düşmeye kor ateşlere

kaldıramam ne olur

biraz ertele

Biz de hazır değildik, ama Esin Hanım’ın gidişini hayat ertelemedi. Bu güzel insanı/şairi sevgiyle anımsıyor ve anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Işıklar içinde uyu USTA.

ESİN ÜÇÜNCÜOĞLU/DURGUN GÖLDEN YANSIYAN AY IŞIĞININ ŞİİRİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!