Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » İşte Cumhuriyet Bayramı mesajları

İşte Cumhuriyet Bayramı mesajları

Cumhuriyetin 94. yıldönümü dolayısıyla Trabzon'dan verilen mesajlar şöyle:

 
28 Ekim 2017 Cumartesi 20:56 
Yorum YapYazdır
 
 
İşte Cumhuriyet Bayramı mesajları

Trabzon Valisi Yücel Yavuz:

 

“Millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz büyük Kurtuluş Savaşı mücadelemizi zaferle neticelendirmenin ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyet’imizin 94. kuruluş yıl dönümünü idrak ediyoruz.

 

,Cumhuriyet’imiz, Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu ve dik duruşunun, vatan sevgisinin, egemenliğine sahip çıkma ve bağımsız yaşama arzusunun ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Atatürk’ün önderliği ve yüce Meclisimizin cesur kararları neticesinde elde edilen tarihi bir başarının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, Anadolu’daki bin yıllık egemenliğimizi perçinleyen ve ebedileştiren ileri görüşlü bir adımdır.

 

Cumhuriyetle birlikte elde ettiğimiz kazanımlar, geride bıraktığımız doksan dört yılda kat ettiğimiz mesafe, ülkemizin bölgesindeki ve dünyadaki prestijli konumu, güçlü duruşu, şüphesiz büyük bir iftihar vesilesidir. Kendisine çizdiği ufuk doğrultusunda milli, manevi değerlerine ve kadim an’anesine bağlılığından neşet eden, sarsılmaz bir irade ve çalışma azmiyle, kutlu yürüyüşünü hızlandırarak sürdüren milletimiz, seksen milyonu bulan dinamik nüfusuyla, Cumhuriyet’imizin yüzüncü yıl dönümünde daha güçlü ve büyük Türkiye için belirlediğimiz hedeflere emin adımlarla koşmaya devam edecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, saygıdeğer Trabzonlu hemşehrilerimizin ve aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en samimi duygularımla tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemiz, varlığımız ve bağımsızlığımız için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, kederli ailelerine başsağlığı, sabır ve metanet diliyor, gazilerimize ve ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”

 

Trabzon BŞ Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu:

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Cumhuriyetin ilanının 94’üncü yıldönümü münasebetiyle yayımladığı mesajında, 94 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilen Cumhuriyetin, milletimizin gurur tablolarından biri olduğunu söyledi. Gümrükçüoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl Cumhuriyet’imizin 94’üncü yıldönümünü gururla ve kıvançla kutlamaktayız. Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. İç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilen devletimiz, bundan sonraki siyasi ve sosyal hayatında da insanlık onur ve şerefine yakışır bir şekilde demokratik çizgide hızlı ve kararlı adımlarla ilerlemesini sürdürecek, Gazi Mustafa Kemal’in ifadesiyle Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Milletimiz bunu 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında bir kez daha göstermiş, Cumhuriyetine, demokrasisine sahip çıkmıştır.

Cumhuriyet millet iradesini esas alan onun üzerinde hiçbir sınıf, zümre, kurum ve beşeri güç tanımayan, Atatürk'ün ifadesiyle ‘fikri hür, vicdanı hür, erdemli, onurlu insanların yaşadığı’ fazilet rejimidir. Temelleri 1923 yılında atılan Cumhuriyetimiz, yaşanan onca sıkıntıya rağmen bize umut ışığı olmaya devam etmektedir. Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak, onları yaşatmak ve geleceğe taşımak da her Türk vatandaşının görevidir. Bu vesileyle kanını ve canını, vatanın harcı yapan şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve rahmetle yâd ediyor, tüm hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum.”

 

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora

 

Bugün Milli İradenin, Cumhuriyet çınarının Anadolu topraklarında yeşermeye başladığı günün 94. yıl dönümü. Osmanlı Devleti için bir ölüm kalım savaşı olan Birinci Cihan Harbi, getirdiği sonuçlar bakımından gerek bölgemizin ve gerekse dünyanın yeniden şekillenmesinde derin izler bırakmıştır. Şüphesiz bu izlerin özellikle Ortadoğu topraklarında derin tesirlerini hala görmekteyiz. Ancak bu savaş aynı zamanda Anadolu’da bir varoluş mücadelesi veren Aziz Türk Milletine büyük badireler ve yokluklar getirmiş, ülke düşman işgaline uğramıştır. Bu haksızlığa karşı Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu halkı yeniden kenetlenerek 1919-1922 yılları arasında verdiği İstiklal Savaşı ile düşmanı yurttan atmayı başarmıştır. Türk İstiklal Harbi olarak dünyada tanınan bu savaş, getirdiği sonuçlar bakımından zulüm altında ezilen tüm milletlere örnek olmuştur.
Bu savaş, büyük Türk Milletinin varoluş mücadelesidir.
Bu savaş, mazlum ulusların, kimsesizlerin, haksızlığa, sömürüye karşı nasıl onurlu bir mücadele verileceğini gösteren destansı bir mücadeledir.
Bu savaş, Türk Milletinin onurlu duruşudur.

İstiklal Harbi kazanılıp ülke yeniden imar edilirken, Gazi Mustafa Kemal, milletiyle birlikte çıktığı bu yolda genç Türkiye Devleti’nin yönetimini milletin sinesine teslim etmiştir. Artık “Egemenlik Milletindir!” sloganıyla Necip Türk Milleti elleriyle var ettiği devletinin efendisidir.

Bugün bu millet, 94 yıl öncesindeki gibi aynı inanç ve kararlılıkla çıktığı bu yolda geçmişten aldığı güçle geleceğe emin adımlarla yürümektedir. 94 yıl boyunca bu ülke ve bu millet çok büyük badireler atlatırken, teşkilatlı ve inançlı bir millet olmanın verdiği cesaretle bütün zorluklara ve yokluklara karşı sarsılmaz duruşunu hala devam ettirmektedir. Bunun en güzel örneğini, 15 Temmuz’da hain şer odaklarına karşı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın liderliğinde milletçe verilen destansı mücadelede görmekteyiz. 

Türk Gençliği, tarihinden aldığı cesaret ve kıvançla, Cumhuriyet’e, geleceğine ve ülkesine sahip çıkmaktadır.  Bugün ülkemizin her tarafında gerçekleştirilen kutlamalar, 94 yıl önceki aynı coşku ve kararlılıkla gerçekleşmektedir. Bugün millet iradesi, Anadolu’nun her tarafında kökleşmiş, yeşermiş, vücut bulmuştur.  

Bu kararlılık ve inançla birlikte geleceğimizi inşa ettiğimiz bugünlerde, ben de aziz milletimin bu büyük ve anlamlı gününü kutlar, onlarla aynı coşkuyu ve duyguyu paylaşıyorum.

Bu toprakları sonsuza kadar bize yurt yapan, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm ebediyete intikal etmiş kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz eder, aziz ruhları önünde saygı ile eğiliyorum.

CHP İl Başkanı Turgay Güngör:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Cumhuriyet rejiminin varlığı ile anlam bulan demokratik düzene ve kurumlarına, ülkemizin  kuruluşundan buyana en çok ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçiyoruz. 94 yıllık Cumhuriyet ile anlam bulan demokratik düzen, ne yazık ki istibdat dönemlerini aratmayacak uygulamalar ile derin yaralar almıştır” diye konuştu.

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, CHP İl Başkanılığı’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Cumhuriyetimizin 94. Yıldönümünde Trabzonlulara seslenen Başkan Turgay Güngör, 29 Ekim 2017 Pazar Günü saat 13:30’da Uzun Sokak Pastanesi önünden toplanacaklarını ve Atatürk Alanı’na yürüyeceklerini belirtti. Atatürk Alanı’nda basın açıklaması yapılıp Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okunacağını söyleyen Başkan Güngör, akşam 18:00-22:00’da 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu’nda ücretsiz olan Bulutsuzluk Özlemi ve Aydoğan Topal’ın konseri ile kutlamaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

CUMHURİYETİMİZ AĞIR YARALAR ALMIŞTIR

Cumhuriyetimizin 94. yılını kutlayacağımız bu günlerde, her zamankinden fazla birliğe, dayanışmaya, kardeşliğe ihtiyacımız var diyen Başkan Turgay Güngör, “Cumhuriyet rejiminin varlığı ile anlam bulan demokratik düzene ve kurumlarına, ülkemizin  kuruluşundan buyana en çok ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçiyoruz. 94 yıllık Cumhuriyet ile anlam bulan demokratik düzen, ne yazık ki istibdat dönemlerini aratmayacak uygulamalar ile derin yaralar almıştır” dedi.

CUMHURİYETİMİZE, DEMOKRASİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Başkan Güngör, “Bu süreçten çıkış, büyük önderin çizdiği yolda, çağdaş medeniyet ülküsünden ayrılmadan laik, demokratik düzenin varlığını sürekli kılacak programların uygulanması ile mümkün olacaktır. Bizler CHP’ler olarak geçmiş her zamandan daha kararlı adımlarla bu hedefe ulaşmanın çabası içerisindeyiz. 94. yılında Cumhuriyetimize, demokrasimize sahip çıktığımızı, ülkemizin birlik, bütünlük içinde yarınlara taşınması ülküsünün takipçisi olarak mücadele içerisinde olacağımızı beyan eder iken, Trabzon ilinde bir dizi etkinlik ile bu niyetimizi halkımız ile paylaşacağız” diye konuştu.

 

Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası Trabzon 1 nolu Şube Başkanı Gökhan GEDİKLİ,

 

Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası Trabzon 1 nolu Şube Başkanı Gökhan GEDİKLİ, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Gedikli birlik ve beraberlik mesajı verdiği açıklamasında şu konulara vurgu yaptı.

 

“Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir fedakarlık ve mücadele azmiyle verilen İstiklal savaşının ardından kurulmuştur. Bir ulusun, özgürlük ve bağımsızlık uğruna hangi engelleri aşabileceğinin çarpıcı bir örneğidir. Büyük Önder Atatürk’ün Cumhuriyeti biz kurduk, onu sizler yaşatacaksınız” ifadesi doğrultusunda devraldığımız emaneti var olan tüm zenginlikleri çoğaltarak yarına taşımak, bu Ülkede yaşayan her vatandaşın görev ve sorumluluğudur.

 

 

Bağımsız Türkiye Partisi İl Başkanı Nihat Hekimoğlu

Cumhuriyet, Halkın İradesinin Meclis'e Yansıdığı, Egemenliğin Kayıtsız Şartsız Millete Ait Olduğu Rejimin Adıdır.

Türk milletinin kimliği, hamurunu Hacı Bektaş Veli'nin İslam ile yoğurduğu medeniyet kimliğidir.

Bugün özellikle Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Atatürk üzerinden kurgulanan senaryolar ile yüce Türk milleti bu kimlikten soyutlanmak istenmektedir.

Oysa Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet'in ilanına, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli'nin torunu Cemaleddin Çelebi ile 3 gün boyunca süren görüşmesinin ardından karar vermişti.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunda ve Atatürk'ün liderliği boyunca Türk milletinin birlik harcı olan inancımız reddedilmemiş, tam tersine yeni devlet ve cumhuriyet bu temel ile güçlendirilmiştir.

Kurtuluş savaşı şartlarını aratmayacak günlerden geçiyoruz.

Bugün de milletimizi bu badirelere karşı bir ve beraber kılacak kuvvet Ehl-i Beyt sevgisinde kenetlenmemizdir.

Bu birliğe, bugün 150 ülkede hayata geçirilmeye başlanmış milli ekonomi modelimiz ile kazandırılacak ekonomik güç, Türkiye'yi Atatürk dönemindeki tam bağımsız ve lider ülke günlerine döndürecektir.

Kıymetli Trabzonlular 29 Ekim Pazar Günü Söğütlü Fatma Baş Koleji Bahçesinde Organize Ettiğimiz Cumhuriyet Bayramı Kutlama Etkiğinimize Sizleri Davet Ediyoruz,Bu Vesile İle,Bu Umut Ve Azimle, Yüce Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı Kutlar, Huzur Ve Esenlik Dilerim.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Cemal Verep:

 

DEVRİMCİ ATATÜRK CUMHURİYETİ MUTLAKA KAZANACAK

TÜRKİYE BÖLGEMİZDE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİ İLK OLARAK KURAN VE BUGÜNE KADAR YAŞATABİLEN TEK ÜLKEDİR.

Ülkemiz, son 15 yıldır kesintisiz olarak AKP iktidarı tarafından yönetilmektedir.

Bu süreçte Cumhuriyet’in kazanımları yitirilmiştir:

· 16 Nisan halkoylamasında hukuka aykırı bir anayasa değişikliği yapılmış,

· Halka egemenliğin tek kişide toplandığı, bir tek adam rejimi dayatılmış,

· 1920’den bu yana millet egemenliğinin temsilcisi olan Meclis etkisiz,

· Milletin temsilcisi milletvekilleri işlevsiz bırakılmıştır.

****

Türkiye;

· Devletin tarikatlar ve cemaatler tarafından paylaşıldığı,

· Toplumun ayrıştırılarak kutuplaştırıldığı,

· Bölünme ve var olma kaygılarının yaşandığı,

· Milli ordumuzun zafiyete uğratılması için kumpaslar kurulduğu,

· Adalete güvenin kalmadığı,

· Milli, laik, bilimsel eğitimin gericileştirildiği,

· Emek örgütlerinin parçalanarak dayanışmalarının önlendiği,

· Taşeronlaştırmanın yaygınlaştırıldığı,

· Kazanılmış hakların sürekli geriletildiği,

· Vatan topraklarının, fabrikalarının, limanlarının, tesislerinin yabancılara mirasyediler gibi satıldığı,

· Kadınlara, çocuklara taciz ve saldırıların zorbalığa dönüştüğü,

· Dış politikada itibarın sıfırlandığı,

· Güvenilir olma karakterinin kaybettirildiği,

· Otoriter, siyasi İslamcı bir parti devletine doğru yol almaktadır.

Fakat şu herkes tarafından iyi bilinsin ki; biz ülkemizi ve Cumhuriyetimizi sokakta bulmadık. Türk Ulusunun kaderiyle oynamaya hiç kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur.

Bilinmelidir ki Atatürk’ün izinden yürümeye, Cumhuriyet’i yaşatmaya ant içmiş, ilke ve devrimlerini, çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş halkımız, tam bağımsız ve ulus egemenliğine dayanan, laik, demokratik,, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, üniter devlet yapısı içinde korumaya ve sonsuza kadar yaşatmaya kararlıdır.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, Atatürk Cumhuriyetinden yana olan herkesi ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Gün Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine, milli bütünlüğe,, ortak değerlerimize, demokratik, laik, üniter hukuk devletine kararlılıkla sahip çıkmak, daha çok hukuk ve demokrasi talep etme günüdür. Tüm bunları başaracak güçteyiz ve başaracağız. KAZANAN YİNE TATÜRK CUMHURİYETİ OLACAKTIR.

 

Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez:

 

Bugün, büyük bir gururla, Türkiye Cumhuriyeti'nin 94.kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Tarihin en onurlu kurtuluş mücadelelerinden birini vermiş, "Ya istiklal, Ya ölüm" diyebilecek kadar inançlı ve boyun eğmez bir halkın; tarihin en güçlü, en cesur liderlerinden Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, karanlıktan aydınlık bir geleceğe yürüme azminin en büyük eserini kutluyoruz aynı zamanda.

Türk Milleti için Cumhuriyetimiz her bir bireyin, ortak bir geçmişle onurlanıp, yine ortak bir geleceğe umutla bakabildiği, laik, bilimsel temellere dayalı, eşit ve özgür bir hukuk devletinde, insanca yaşanabilmesinin adıdır. Etnik kökeni, inancı, cinsel kimliği ne olursa olsun; her bir yurttaşın, kendisini güvende hissettiği, yurttaş olmanın aslında kendisini yönetenleri bizzat seçen en üstün makam olduğunun bilinciyle yaşayabildiği bir rejimin adıdır. Gerekirse ölmeyi göze almış, asla teslim olmamış ve uygar dünyada tarihten aldığı birikim ve güçle var olmayı sonuna dek hak etmiş olan halkımızın, insan onuruna yaraşır bir var olma savaşının sonucunda elde ettiği en kutsal zaferin adıdır Cumhuriyetimiz. Bu kutsal zafer, Türk Milleti'nin sonsuza kadar taşıyacağı bir emanettir.

"Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir" der Ulu Önder Atatürk. Yurdumuzun her köşesinde, hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma hakkının sorgulanmadığı, herkesin yargıya yürekten güvendiği, kutsal değerlerimizin en büyük teminatı olan laiklik ilkesi ile vicdanlarımızın tertemiz kalabildiği, kadın-erkek eşitliğinin sağlanarak, toplumun temel yapısının sağlamlaştırıldığı, eğitim ve sağlıkta, sosyal devlet ilkesi ile yurttaşların insan onuruna uygun yaşamalarının sağlandığı bir yönetim biçiminin tarifidir aslında bu. Ülkemizin, kan gölüne dönmüş bir Ortadoğu coğrafyasında, bugüne dek bir inci gibi parlamasının tek sebebi, laik bir hukuk devleti olma temelinde yükselen bir cumhuriyet olmasıdır. Eşit ve özgür yurttaşlık temelinde, cumhuriyetimize hep birlikte sahip çıkmamız gereği asla kuşku duyulmaz bir gerçeklik ve barış içinde yaşanacak ,aydınlık güzel günlerin var olma nedenidir.

Trabzon Barosu olarak, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, bu topraklar için canını vermiş bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar ve ilkelerinden ödün vermeden, çağdaş dünyada hak ettiği yerde var olmaya devam etmesi için mücadele edeceğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Cumhuriyetin içinde bulunduğumuz çağa en çok yakışan yönetim biçimi olduğunu dile getiren Eren ve Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

“Bize atalarımızdan miras kalan Cumhuriyet, aydınlık yarınlara yürürken çocuklarımız için de en güzel rehber olacaktır. Cumhuriyetimizin 94’üncü yaşını büyük bir gurur ve sevinçle kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından, imkânsızlıklar içinde, büyük bir inanç ve vizyon eseri olarak kurulan Cumhuriyet’i bizden sonraki nesiller de aynı hassasiyet ve özenle koruyacaktır. 15 Temmuz örneğinde olduğu gibi hiçbir hain girişim bu kutsal değerimizi zedeleyemeyecektir. Unutmayalım ki; milletin iradesine duyulan saygı, en büyük erdemdir. Türkiye Cumhuriyeti bu topraklarda kader birliği yapmış milyonların en güzel ortaklığıdır. Trabzon iş dünyası adına, bu anlamlı bayramı can-ı gönülden kutluyoruz.”

 

CHP Akçaabat ilce Gençlik Kolları Başkanı Halil ibrahim KOCAMAN

 

Ülkemizin derin sorunlar içinde bulunduğu bugünlerde Cumhuriyetimizin 94. yaşını kutluyoruz. Kan gölüne dönen Ortadoğu coğrafyasında, demokratik idare şekli olan Cumhuriyet ile idare olunarak bir yıldız gibi parlayan Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Cumhuriyet idaresinin kıymeti tüm yurttaşlarımızca şüphesiz ki günümüzde daha iyi idrak edilmektedir. Bize bu onuru yaşatan başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, tüm silah ve yol arkadaşlarını minnetle anıyorum.   Cumhuriyet yaşamımıza, özgürlük, bilim, akıl, yaşamı sorgulamak, halkın iradesiyle toplumun değer yargılarına saygı duymak ve bilhassa kimsesizlerin kimsesi olarak girdi. Laik cumhuriyet, dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetmeden, bireyin özgürleşmesini, kardeş olmasını sağladı, sanatı ve sanatçıyı yüceltti. Cumhuriyetin attığı en büyük adımlardan biri de kadınlarımızın eşit yurttaş statüsü kazanması ve sosyal yaşama katılması oldu. 94'üncü yaşını kutladığımız cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu izlerini bedenleriyle benliklerinde taşıyan gazilerimizi ve günümüzde cumhuriyet ile cumhuriyetin kazanımlarını korumaya kararlı olan tüm vatandaşlarımızı içtenlikle kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum.   Türk Kamu Sen Trabzon Temsilcisi Coşkun Dilber:

Büyük Atatürk, “Türk milletinin tabiat ve âdetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir” demiştir. Gerçekten de öyledir. Cumhuriyet, Türk milletinin yaşam biçimini, değerlerini, hayata bakışını ortaya koyan bir yönetim biçimidir. Cumhuriyet; hakkaniyet, çoğulcu demokratik sistem, düşüncelere saygı, temel hak ve özgürlüklerle bir arada daha da güçlü hale gelir.

Cumhuriyete giden yolu açan Kurtuluş Savaşı Türk milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisidir. Yokluğa, yoksulluğa, teçhizat eksikliğine rağmen bu millet, dünyanın en büyük güçlerini dize getirmiş, en acımasız, en sömürgeci devletlerine boğun eğdirmeyi başarmıştır. Emperyalizmin alt edildiği Kurtuluş mücadelesi nihayetinde Cumhuriyet ile taçlanmıştır. Bu kutlu mücadele, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte daha da anlamlı hale gelmiştir. Cumhuriyetin ilanının ardından hızlı bir kalkınma sürecine girildi. Eğitimden, sağlığa, tarımdan, sanayiye, teknolojiye kadar birçok alanda önemli atılımlar yapıldı.

Ulu Önder Atatürk’ün eşsiz miraslarından biri olan Cumhuriyetimiz bugün tam 94 yaşındadır. Ne mutlu bize ki Cumhuriyetle yönetiliyoruz, Ulu Önder Atatürk’ün mirasçılarıyız. Bu toprakların her metrekaresinde emperyalizme karşı dik duruş vardır, işgalcilerin önünde eğilmeyen, ülkesini pazarlamayan, bağımsızlığını kazanmak için işgalcilere bedeniyle, yüreğiyle, ruhuyla direnen bir millet vardır.

Cumhuriyetimiz 100’üncü yılına doğru ilerlerken, millet olarak çok ciddi tehlikelerin de farkında olmamız gerekir. Ülkemizdeki terörist faaliyetler güvenliğimizi, birliğimizi, huzurumuzu tehdit etmektedir. Dört bir tarafımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne göz diken sinsi düşman ve işbirlikçileriyle doludur. Bilindiği gibi Cumhuriyetimiz bugüne kadar birçok badireyi atlatmıştır. En son olarak da 15 Temmuz ihanet kalkışmasını bertaraf etmiştir. Bu topraklara sevdalı, bayrağımıza tutkun, Cumhuriyeti baş tacı eden Türk milleti el birliğiyle 15 Temmuz karanlığını boğmuştur.

Tüm terör örgütleri gözyaşından, acıdan, kandan beslenmektedir ve ülkemizin bütünlüğünü ortadan kaldırmak, huzurumuzu dinamitlemek için yoğun bir çaba içerisindedir. Ama Türk milleti geçmişte olduğu gibi, bugün ve yarın da bu pespayelere geçit vermeyecek, her türlü saldırıya, kirli tezgâha karşı Cumhuriyetimiz, devletimiz, bayrağımız, vatanımız, milletimiz için şerefle mücadele etmeye devam edecektir.

Öte yandan ne yazık ki son dönemde Türklüğe, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’e ve Cumhuriyete yoğun bir düşmanlık söz konusudur. Sinsi sinsi bu devletin altını oymak, Türklüğü ortadan kaldırmak, Cumhuriyeti yıkmak isteyenler, Atatürk’e hakaret yağdırarak, heykellerine zarar vererek, bu ülkenin kurucusunu küçümseyerek amaçlarına ulaşacaklarını zannetmektedir. Tarihçi müsveddelerinden tutun da, içini kin ve nefret bürümüş cahil sürüsüne kadar birçok insan adeta Atatürk’e hakaret etmek için sıraya girmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin son halkasıdır. Cumhuriyeti kuran kadro, bir önceki devletimizin aydın ve kurmay kadrosudur. Dolayısıyla bugün Atatürk düşmanlığı yapanlar, aslında Atatürk nezdinde Büyük Selçuklu Devleti’ne, Osmanlı Devleti’ne, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kısacası Anadolu’yu vatan yapan milli şuura ve Türklüğe düşmanlık besleyenlerdir.

Bu kin ve düşmanlığın, iftiraların nedeni nedir? Atatürk bu toprakları vatan yapmaktan, Türk milletine düşman olanları ayıklamaktan, hainleri bertaraf etmekten, hak ve özgürlükleri sağlamak, demokrasiyi tesis etmek, hürriyet ve istiklal için savaşmaktan, milli, çağdaş bir devlet kurmaktan başka ne yapmıştır? Özgürce aldığımız her nefesi bu ülkenin kurucu kadrosuna, şehitlerimize ve Atatürk’e borçluyuz. Dolayısıyla Büyük Önderimiz Atatürk’e, bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimize saldırmak kimsenin haddi ve hakkı değildir.

Bu minvalde Cumhuriyeti, Atatürk’ü, Türklüğü çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmalıyız. Küçük yaşlardan itibaren Atamızın ilke ve inkılâplarını, hedeflerini çocuklarımıza bıkmadan, usanmadan anlatabilirsek, Cumhuriyetin önemini kavratabilirsek bu çapsızlar, hainler, ‘düşünce özgürlüğü’ adı altında her türlü hakareti etmekte beis görmeyen haysiyetsizler de kendilerine cesaret alanı bulamayacaktır. Unutulmasın ki; karanlığı, iyi yetişen, bayrak, millet sevgisiyle yoğrulmuş, çağdaş değerleri kılavuz edinen çocuklarımızın, gençlerimizin aydınlığı boğacaktır.

Ayrıca eğitimciler olarak, milli bayramlarımızın adına yaraşır şekilde kutlanmasını istiyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı ve tüm milli bayramlarımızı alanlarda halkın katılımıyla, vatandaşlarımızın milli şuur ve heyecanı ile doyasıya hissedeceği ve yaşayacağı şekilde eski görkemiyle kutlamalıyız. Devletimizi yönetenler bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli, bayramlarımız kısır, siyasi, ideolojik hesaplaşmalara heba edilmemelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyet Bayramı’mızı kutlar, Başta başkomutan Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şadolsun.

     

 

 

 
28 Ekim 2017 Cumartesi 20:56 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1582 - Avrupa'da Gregoryen takviminin kabülü
1878 - Edison, Edison Electric Light Co adlı şirketi kurdu.
1917 - Fransızlarca tutuklanan ve Alman gizli servisine bazı bilgiler verdiğini kabul eden Hollandalı dansçı Mata Hari (Margaretha Geertruida), askeri mahkemece yargılandıktan sonra, kurşuna dizildi.
1927 - Gazi Mustafa Kemal Paşa CHP kurultayında "Büyük Nutuk"u okumaya başladı. Nutuk'un okunuşu 6 gün sürdü.
1928 - Yusuf Ziya Ortaç Meşale dergisini kapattı. Böylece, birkaç ay önce bu dergide başlayan ve yedi genç şairin ortak kitabı Yedi Meşale ile süren "Yedi Meşaleciler" akımı da sona ermiş oldu.
1928 - Almanya'dan hareket eden dünyanın en büyük hava gemisi Graf Zeppelin Amerika'da New Jersey'e ulaştı. Uçuş 111 saat sürdü.
1934 - Mao Zedung'a bağlı 100 bin kişilik birlik, Çin'in güneydoğusundan başlayıp kuzeydoğusuna kadar sürecek 10 bin kilometrelik Büyük Yürüyüş'e başladı.
1937 - Yeni harflerle basılan ilk kâğıt paralar tedavüle çıktı. Üzerinde Atatürk'ün resmi bulunan 100 liralık banknotlar 1942'de tedavülden kaldırıldı.
1945 - Geçici Fransız hükümeti başbakanı Pierre Laval kurşuna dizildi.
1946 - Nazi savaş suçlusu Hermann Göring idam edilmesine saatler kala zehir içerek intihar etti.
1961 - Uluslararası Af Örgütü Londra'da kuruldu.
1961 - Kısıtlı seçim kampanyasının ardından genel seçimler yapıldı. Seçime dört parti katıldı. CHP 173, Adalet Partisi 158, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 54, Yeni Türkiye Partisi 65 milletvekilliği kazandı.
1964 - Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev, Karadeniz kıyısında tatildeyken görevden alındı, yerine Leonid Brejnev getirildi. Aleksey Kosigin başbakan oldu.
1970 - İstanbul'da kolera salgını olduğu açıklandı.
1990 - Sovyetler Birliği başkanı Mihail Gorbaçov, Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1993 - Nobel Barış Ödülü, Güney Afrika devlet başkanı De Klerk ile Afrika Ulusal Kongresi başkanı Nelson Mandela'ya verildi.
1997 - Borusan Kültür Merkezi İstanbul'da açıldı.
1999 - Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
2003 - İlham Aliyev babası Haydar Aliyev'in yerine geçerek Azerbaycan devlet başkanı oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
10.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051218434649
 
On Numara
14.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08141623252627293940414652596061636467717376
 
Sayısal Loto
12.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu050621273746
 
Şans Topu
09.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031114283101
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:44
  • Güneş06:24
  • Öğlen12:18
  • İkindi15:23
  • Akşam17:50
  • Yatsı19:19
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık