ABD Orta Doğu'dan çekilir mi?

SON GÜNLERDE ERDOĞAN VE TRUMP ARASINDA YAPILAN GÖRÜŞMELER VE TRUMP'IN SURİYE'DEN ÇEKİLME AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR?

ABD Orta Doğu'dan çekilir mi?

 Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu

 

ABD ORTA DOĞU’YU TERK EDER Mİ?

ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklaması nasıl okunmalı?

Keşke pılını pırtısını alıp defolup gitse! Ama stratejik gerçeklik bu kadar basit değil.

ABD, Suriye-Irak ve genel olarak Orta Doğu’yu terk eder mi?

Bu eşyanın doğasına aykırı bir durum.

ABD neden Orta Doğu’da?

Bu soruya yanıt verirken, petrol başta olmak üzere enerji kaynakları ve yollarının denetiminden stratejik alan mücadelesine, rakiplere karşı avantaj elde etmekten İsrail’in güvenliğini korumaya, bir çok başlık sıralanabilir.

ABD emperyalist, sömürgeci, yayılmacı bir devlet. Kapitalizmin merkezi ve vurucu gücü. Eski Başkanı Woodrow Wilson’dan bu yana durum böyle.

Peki ABD Suriye’den neden çekilecek?

ABD artık Orta Doğu işlerine karışmaktan vaz mı geçti? Petrol ve doğalgaz üretimi ve yolları konusunda söz sahibi olmayı bir yana mı bıraktı? ABD’nin nihai projesi Avrasya’yı egemenlik altına alma hedefi bitti mi? İsrail politikası sona mı erdi?

Bunlardan biri bile hayırsa, ABD çekilmez. Çekilme denen şey sadece taktik bir ataktır.

Orta Doğu hala elde tutulması gereken önemli bir alandır. Güç savaşı adım adım Karadeniz’e kaymaktadır. İki alan da uzun süre aynı mücadelenin ağır sonuçlarını yaşayacaktır. Ve diğer bir güç mücadelesi alanı ise Çin Denizi’dir. Büyük hesaplaşma günü yaklaşmaktadır.

Ya da inanırsak, bizimkinin aklına bir gece sınav sistemini değiştirmek geldiği gibi Trump’ın aklına da Suriye’den çekilme gelmiş olabilir!

TÜRKİYE’YE YENİ ROL MÜ?

ABD’de Suriye’den çekilme konusunda kavga sürer, Türkiye’de bu durumu Erdoğan’ın ağırlığına koyup ABD’yi bile Erdoğan’ın yönettiği şakasına inananlar ortalığı mizaha boğarken, Trump bir açıklama daha yaptı. Trump bu açıklamasında ‘’IŞİD (İslam devleti adlı terör örgütü)’la artık Türkiye uğraşabilir’’ dedi.

İşte burası Türkiye açısından deliğin zırt dediği noktalardan biri. Bu bir övgü mü, görev mi, tehdit mi?

Yazık ki bu açıklama üzerinde yeterince durulmadı.

Artık etrafta IŞİD olarak var olan şey, ABD ve İsrail’in egemenlik yarışında Rusya ve İran’a karşı kullandığı bir taşeron güçtür. Onu illa yönetmesi gerekmez. Büyümesine, palazlanmasına göz yumarak da kullanabilir.

ABD bir yandan PKK-PYD başta olmak üzere Kürt grupları kendi amaçları için kullanacağı güçlere dönüştürürken, IŞİD ya da benzeri dinci terör örgütlerini de tehdit ya da varlığına gerekçe unsuru olarak besliyor.

Ve Trump Türkiye’ye ‘’IŞİD’i siz halledin’’ diyor.

Türkiye’yi yönetenler de, sanki bu iyi bir şeymiş gibi bundan gurur duyarak şişiniyor.

Nedenmiş o? Neden IŞİD’la Türkiye uğraşacak? Türkiye sizin taşeronunuz mu? Ya da Erdoğan’la görüşmenizde Türkiye böyle bir rolü kabul mü etti? Türkiye çaktırmadan taraf mı değiştiriyor? Seçimlere kadar terörle mücadele adı altında siyasete endeksli operasyonlar ve seçimden sonra yeni yol haritası mı?

AKP iktidarı o kadar çok zikzak yaptı ki, bu sorular ister istemez akla geliyor!

ABD elbet de Orta Doğu’dan elini çekmelidir. Türkiye, Suriye, Irak, İran ortak bir çözüm stratejisi bulmak zorundadır. Dış güçlerin bölgeye müdahalesi önlenmeli, bölge ülkeleri ve halkları, hakkaniyetli bir çözüm üzerinde uzlaşmalıdır.

EMPERYALİZM İŞBİRLİKÇİSİ SAHTE SOL

ABD’nin çekilme açıklamasının ardından bölgedeki Kürt gruplar ve Türkiye’dekiler dahil destekçisi birkaç sözde sol grupözellikle Kürtler açısından bir felaket olacağı gerekçesiyle ‘’çekilmeyin’’ çağrısında bulundu.

Varlığını emperyalizmin merkezine, dünyanın en gerici odağına dayandıran bir PKK-PYD ve emperyalizmin bir parçasına dönüşmüş sahte solcular!

Sol hiçbir zaman ve zeminde emperyalizmle iç içe olamaz, onun bir parçasına dönüşemez. Dönüşürse, emperyalizme ‘’gitme kal’’ ya da ‘’gel’’ derse, o zaten solcu olamaz.

TEK SORUN GÜVENLİK Mİ?

Türkiye’nin güvenlik sorunları ve ülke bütünlüğü yaklaşımı elbet de doğrudur. Silahlı bir tehdide karşı en caydırıcı önlemi almak devletin görevidir. Ancak sadece silahlara dayalı bir çözüm olamaz. Türkiye, dışarıda gerçekçi bir Orta Doğu politikası içinde kendi toprak bütünlüğü ve güvenliğini sağlayabilir. İçeride ise demokrasi ve hukuka dayalı bir sistemi yeniden inşa etmelidir.

Başta Suriye olmak üzere komşularının toprak bütünlüğü ve uzlaşma içinde yeni bir yapılanma kurmalarına sonuna kadar yardımcı olmalıdır.

Yoksa emperyalizmin çıkarlarına hizmet edecek yaklaşımlar, hem kendisine ve hem de etrafındaki halklara acı getirecektir.

Erdoğan yönetimi bunu yapabilir mi?

Yaklaşık 17 yıldır memleketi yöneten, defalarca aynı yanlışları yapıp bin bir günah işleyen bir siyasi yapıdan çözüm beklemek boşa umut. Koşullar ne kadar zorlar, o da başka bir sorun.24 Aralık 2018 Pazartesi 05:42

http://www.viratrabzon.com/haber/abd-orta-dogudan-cekilir-mi-52676.html