Üs bölgesine saldırı, 3 asker şehit
Mustafa Önsel

Katar krizini bir de böyle okuyun

Mustafa Önsel

 
12 Haziran 2017 Pazartesi 08:46 
Yorum YapYazdır
 
 

Uluslararası mücadelede, bu sefer sınırdaş olmadığımız bir ülke ile ilgili ciddi bir problem sahası ile daha karşı karşıyayız.

Arapça’da yağmur tanesi anlamına gelen Katar’dan bahsediyorum. Yüzde 80’i yabancılardan oluşan 2.3 milyon nüfusa sahip. Yerli nüfus, tüm nüfusun beşte biri kadar. Onun da üçte bir kadarı Şii.

Yüzölçümü Türkiye’nin yetmişte biri kadar. Kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyada bir numara. IMF ve Dünya Bankası verilerine göre bu rakam 129. 726 dolar.

Bu gelirin büyük kısmı doğalgaz ve petrolden. Özellikle doğalgaz rezervi açısından Rusya ve İran’dan sonra dünyanın üçüncü ülkesi.

Ülke, 1871’den 1913’e kadar Osmanlı hâkimiyetinde kalmış, sonrasında ise 1971 yılına kadar İngiltere’nin işgali söz konusu olmuş. 1971 yılında da bağımsızlığını ilan etmiş.

12 bin mevcutlu bir ordusu var. Ülkede ayrıca 11 bin de Amerikan askeri bulunuyor. Son alınan kararla  Türkiye halen orada bulunan askeri birliğini 5 bin askerle takviye edecek.

Yabancılar sadece işçi olarak bulunmuyor ülkede. Özellikle bürokraside, iddialara göre büyük kısmı Müslüman Kardeşler sempatizanlarından oluşan Mısırlıların ağırlığı mevcut.

Katar’ın Türkiye’de de yüklü miktarda yatırımları bulunuyor. Kayıtlı yatırım 18 Milyar dolar. Önemli miktarda kayıtlı olmayan yatırımı da olduğu iddiaları var. Dünyadaki yatırım miktarı ise 350 milyar dolar civarında.

Yönetim biçimi mutlak monarşi. Devletin başında Emir Tamim Bin Hamad El Tani bulunuyor. Emir ve yerli halkın büyük bir bölümü Sünni.

Emir El Tani, Türkiye Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ile samimi bir ilişki içerisinde.

NEREDEN ÇIKTI BU KRİZ?

Malum yeni seçilen ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yaptı. Suud kralla “kılıç dansı” yaptı ve 110 milyar doları silah olacak şekilde toplam 350 milyar dolarlık ticaret antlaşması yaptı. “Başparmak diplomasisi” deniyordu buna. Trump, Arabistan’dan ayrılırken başparmağı ile bilinen hareketi yaptı. Bayağı iş çıkarmıştı doğrusu.

Arkasından da haliyle İsrail, uğradığı ikinci duraktı.

Nedense hiç mutlak monarşiyle yönetilen, Suud ailesini eleştirinin bile ölüm sebebi olduğu Suudi Arabistan’a kimse demokrasi getirmek gibi bir düşünce içerisinde olmamış bugüne kadar.

Tıpkı ne yaparsa yapsın İsrail’e bir şey denmediği gibi.

Tabi ziyaretlerdeki örtü hazırdır: “Üç dinin merkezine yolculuk.”

Bu “başparmak diplomasisi”nden yaklaşık iki hafta sonra Suudi Arabistan, Katar’ı hedefe koyan bir açıklama yapıyor ve ilişkilerini durdurduğunu ilan ediyordu. Bu sadece Suudi Arabistan’la sınırlı kalmadı. Bölgenin en büyük ülkelerinden Mısır ve 5 Arap ülkesi de aynı anda Katar’a tavır almışlardı.

Sebep Katar’ın “teröre verdiği destekti.” Çok sırıtan bir gerekçeydi bu. Destek verilen örgütler arasında Hamas, IŞİD, Müslüman Kardeşler ile Yemen’de yönetime karşı savaşan Husiler sayılmıştı.

Katar’a tavır alanların topraklarında yeşermişti bu örgütlerden bir kısmı hâlbuki. Özellikle de Suudlar, El Kaide ve türevi örgütleri alabildiğine desteklemişlerdi.

IŞİD de felsefi açıdan Suudlara yakın Selefi bir örgüttü. Bu anlamda Şii düşmanı olan bir örgüttü. Suriye ve Irak’ta binlerce Şii’yi acımasızca katletmişti. Müslüman Kardeşler de Sünni anlayışa sahipti. Onlar da bu anlamda radikal bir Şii karşıtlığına sahiptirler diyebiliriz. Müslüman Kardeşlerin Filistin’deki uzantısı olmaktan öteye geçemeyen Hamas’ı da bu çerçevede tanımlayabiliriz.

Peki, ithamlara göre bunca Sünni terör örgütü destekleyen Katar, nasıl oluyor da aynı zamanda Yemen’deki (Katif şehri ağırlıklı) Şii Husi’leri destekler.

Görüldüğü gibi Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap ülkelerinin “Katar terörü destekliyor” tezi tutarsızdı.

Ayrıca vurgulanan diğer husus İran ile yakınlaşmaydı.

Gelişmeleri yakinen takip edemeyenler ne olduğunu anlamamışlar, hayret etmişlerdi. Onlar için gerçekten sürprizdi.

KATAR NEDEN HEDEF EDİLDİ?

Peki, Katar yönetimi neden böylesine hem de aynı dili konuştuğu, aynı mezhepten olduğu ülke yönetimlerince hedef edilmişti (Son günlerde pek çok Müslüman Afrika ülkesi de kervana katıldı).

Katar yönetimi, Sünni olmasına rağmen İran ile iyi ilişkiler geliştirmeye çalışıyordu. Hatta İran ile irtibatlı olarak Körfez’de (Kuzey sahasında) yeni ve çok zengin sıvılaştırılmış doğal gaz sahası açma çalışmaları vardı.

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü), petrol rezervlerini daha uzun ve ekonomik kullanmak, petrol fiyatlarının da artmasına sebep olacak şekilde petrol üretimini kısıtlama kararı almıştı.

Katar krizi ile ortaya çıkacağı değerlendirilen belirsizlik yüzünden petrol üreten ülkeler, en azından önünü görene kadar üretimi ve satışlarını artırmak isteyecektir. Arzın artmasıyla fiyatlar düşecek, bu gelişmenin, özellikle ABD ile bölgede rekabet durumunda olan Rusya’yı ve İran’ı olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu arada Katar’da kuzey sahadaki doğalgaz çalışmalarını rafa kaldırmak zorunda kalacaktır.

Elbette doğalgaz ve petrol fiyatları, diğer gelişmeler vs. Katar’ı sıkıştırmak için sebep olabilir, gerekçe olarak düşünülebilir. Ancak bunun ötesinde bir hedef ya da hedeflerin olduğunu düşünmek durumundayız.

Katar’ın Türkiye’ye yönelik de büyük yatırımları bulunuyor. Katar’daki olumsuz gelişmeler ekonomik dar boğazdaki Türkiye ekonomisini çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya bırakacak gibi duruyor.

Bu nedenle olsa gerek hükümet varını yoğunu ortaya koyuyor. Anında 5 bin askerden oluşan, ülkemiz için büyükçe sayılabilecek bir birliği Katar’a gönderme kararı alındı. Tabi bunun bugünden yarına olması mümkün değil. Süreç işi. Ama böylece Türkiye, olaya ne kadar ciddi bakıyor onu göstermek istedi.

Peki, Suudlar, bir kısım Arap ülkesini arkalarına alarak bu kararı bağımsız mı aldı? Bunu söyleyebilmek için ciddi saf olmak gerekir. Trump’ın ziyareti, 110 milyar dolarlık silah antlaşması bize bunun bir başka hazırlığın içerisinde olunduğu intibaı veriyor.

Malum, Irak’ın işgaliyle bölgedeki ülkelerin bölünme projeleri hayata geçirilmektedir. Irak ve Suriye’nin durumu ortada.

Ortadoğu denilen aslında ‘’Dibimizdeki Doğuda’’ halen bölünmemiş, gücünü muhafaza eden sadece iki ülke kaldı;

Büyük uygarlıklar yaratmış, tarihi ve kültürel açıdan çok zengin, kolay lokma olmayacak büyük ve güçlü iki kadim milletin yaşadığı: Türkiye ve İran.

Bunlar yönetilebilecek hale getirilecek kadar küçültülmeden, emperyalizmin bölgede tam hâkimiyeti söz konusu olamaz. Zaman kısalıyor.

İran’ın öncelikli hedef olduğunu ABD yönetimi açık açık söylüyor.

İran’a yapılacak bir operasyonun, sadece İran’da değil, bölgede ciddi bir Şii tepkiyle karşılaşacağı açık. Bu tepkiyi kontrol altına almak için özellikle Sünni cephe güçlendiriliyor. Bunun başat rolünü de Suudi Arabistan’ın oynayacağı açık.

Zaten Trump, yaptığı antlaşmalarla “başparmak diplomasisini” iyi oynadığını göstermiştir. Hem Suudları İran’a karşı silahlandıracak, hem de silahların parasını cebine indirecek. Emperyalizm böyle bir şey.

Bölgede Şii, Sünni kavgası başlarsa çok uzun ve kanlı süreceği kesin. En çok sevinecek kesimler de belli; Silah tüccarları ve İsrail.

ÖNCELİKLİ HEDEF KİM?

Yukarıda belirttik, görünen öncelikli hedefin İran olduğudur.

Bakınız, Suudların Katar’ı hedef alıcı açıklamalarından sonra bir şey oldu. İran’da yıllardır olmayan terör hortladı. IŞİD iki ayrı yerde saldırı düzenledi. Son belirlemelere göre 16 insan hayatını kaybetti. Onlarcası da yaralandı. Bu terörizmin emperyalizmin silahı olarak, İran topraklarında da rahatlıkla eylem yapacağının denemesiydi.

Unutmadan ifade edelim ki, İngiltere’yi sarsan son terör eylemine de bu açıdan bakmak yanlış olmaz. İngiltere’nin de Katar’da yatırımları var. Ayrıca Katar Emirlerinin hepsinin öğrenim hayatları İngiltere’de geçmiş. Bu eylem, İngiltere’ye “Sakın ha, yanlış yerde durmayasın” gözdağıdır.

Katar ile Total firması üzerinden (kuzey sahadaki doğalgaz çıkarma anlaşmaları) büyük yatırımlar için antlaşmalar yapan Fransa’yı da göreceğiz, “Kırk katır mı kırk satır mı?”

Almanya, kısık sesli de olsa Katar’a uygulanmaya çalışılan ambargonun yanlışlığına vurgu yaptı. Pakistan, Hindistan da ambargoya karşı çıktı. Çin’in açıklama yapmasına gerek var mı? Rusya ve İran malum.

Katar olayı üzerinden taşlar tam yerine oturmasa da bir bloklaşma söz konusu. Hem de uzun süredir olmayan sert bir bloklaşma.

ABD derin devleti demek olan CFR (Cuncil on Foreign Relations) yani Dış İlişkiler Konseyi’nin yayın organı Foreign Policy dergisinde, Simon Henderson isimli bir yazar, Katar sorunu üzerinden 3. Dünya Savaşından bahseden bir yazı kaleme aldı.

Yazısında; “Sünni ülkeler uzun süredir İran ile savaş istiyordu (ABD değil yani. MÖ). Katar ile ilgili durum, 1. Dünya Savaşının başlamasına sebep olan Avusturya Prensi Franz Ferdinand’ın Saray Bosna’da uğradığı suikast gibi bir bahane olabilir” diyor.

Emperyalizmin bakışı, işi götürmek istediği yön bu gibi gözüküyor. En azından gelişmelerin en görülen tarafı böyle.

TÜRKİYE BU İŞİN NERESİNDE?

Peki, Türkiye bu işin neresinde?

İran’a yapılacak bir operasyonda haliyle Türk topraklarına gereksinim duyulacaktır. Hem de çok!

İlk önce Türkiye’yi buna rıza göstermesi için sıkıştıracaklar. Emperyalizm, 2020 yılı sonrasında Türkiye’nin de bölünmesini arzu ediyor, bu yönde çalışıyor, plan yapıyor. Ama İran operasyonu sonrası. Yukarıda da belirttiğimiz gibi şimdi önceliğinde İran var.

Gelişmelere göre önceliğin değişmeyeceğini kimse garanti edemez tabi.

Emperyalizm, bölgede politikalarına taş koyacak bir yapı istemiyor. Olabildiğince bölünmüş, ayrışmış yapılar arzu ediyor. Alabildiğine küçük devletçikler. Hatta şehir devletlerine evrilmenin erdemleri vurgulanıyor sık sık. Bunun hazırlıkları yapılıyor.

Örneğin Türkiye’de bunun ön hazırlığının ilk ayağıdır Büyükşehir yasası. Az bir şey geliştirirseniz, her şehir özerk bir yapı haline gelir. Bir nevi devletçik. Neyse…

Bölgede en yakın bölünmenin de etnik anlamda olacağı düşünülüyor. Ee PYD/PKK boşuna böylesine silahlandırılmıyor. IŞİD bahane… Plan şahane…

Şimdi Türkiye’ye Katar üzerinden bir mesaj veriliyor. Oldukça kırılgan hale getirilen, üretim yetenekleri giderek düşen, büyük oranda sıcak para ile ayakta durmaya çalışan Türkiye ekonomisinin en önemli dayanaklarından biri Katar’dan gelen sıcak para.

O yüzden Trabzon’daki stadyumun açılışında Katar Emirinin posterleri asılıyor. Sürmene’deki ormanlar yanıyor. Yaylalara beş yıldızlı oteller yapılıyor. Doğa bozuluyor. Yukarıda belirttik 18 milyar dolar kayıtlı yatırımı var Katar’ın Türkiye’de. Ya kayıtsız olanı ne kadar? Bilmiyoruz. Katar; mevcut iktidar, dolayısıyla da Türkiye açısından yaşamsal bir ülke durumundadır.

Katar hedef edilerek Türkiye’nin bu yumuşak karnına tekme atılmaktadır. Bence Katar’ın yukarıda saydığım sebeplerin yanı sıra en önemli hedef olma sebebi, Türkiye ekonomisinin ona olan ihtiyacıdır. Türkiye, sadece ülke içinde yaratılan terörizm batağı, iç cephenin giderek ayrışması ve diğer zayıflatıcı sebeplerin yanı sıra ekonomisi iyice çökertilerek istenileni yapacak hale getirilmek istenmektedir.

Yapılacak İran operasyonunda emperyalizmin yanında olmaya zorlanmak. Hem coğrafyasını kullandırmak, hem canını vermek, hem kadim komşusuyla düşman olmak, hem ekonomik olarak iyice çökmek, bunun sonunda da zayıf düşerek emperyalizmin bölünme politikalarına tepki gösteremez hale gelmek…

Emperyalizm açısından Türkiye planlaması budur.

PYD/PKK ya her türlü silah ve eğitim verilerek Türkiye’ye karşı hazırlanıyor.

Barzani, Eylül ayında bağımsızlık referandumuna gidiyor. Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yatakları giderek önem kazanıyor.

Bakın bugün itibarıyla (11 Haziran) İsrail ile GKRY Güney Kıbrıs’ta Trodos Dağında askeri tatbikat yapıyor. Kime karşıdır sizce? Ahmakça Türk askerinin adadan çekilmesi tartışılırken hem de…

Ya 16 ada ve pek çok adacık ve kayalığa el koyarak Ege’de oldubittilerle fiili durum yaratan Yunanistan’ın, bizi neredeyse denize çıkamaz hale getirmesine ne demeli?

Yıllardır doğru yürütülmeyen dış politika yüzünden Türkiye’nin çevresindeki çember iyice daralmakta, iyice köşeye sıkıştırılmaktadır. Bunu görmemek ahmaklık ötesidir…

Türkiye için, her şeye rağmen bütün bu oldubittilere en azından bundan sonra tepki vermek, direnmek, karşı koymak yaşamsaldır.

Bugün direnmeyen yarın kendinde hiçbir direnecek güç bulamayacaktır. Direnmek için de iç cephenin güçlü olması gerekmektedir.

Şu an olduğu gibi muhalefeti, demokrasinin olmazsa olmazı değil, düşman gibi görerek; kendi seçmenini konsolide etmek için kendi gibi düşünmeyenleri dışlayıcı, ötekileştirici, nefret dili kullanarak; adaletin terazisinin ayarını bozarak bir yere varılmayacağı açıktır.

İçerde ayrıştırıcı bu sert politik süreç devam ettirildiği sürece, sadece Katar’a asker göndermeyle bu büyük oyunu bozamayız…

Bizden söylemesi…

 
12 Haziran 2017 Pazartesi 08:46 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1693 - İlk kadın dergisi "The Ladies' Mercury" Londra'da yayımlandı.
1878 - Gazeteci ve yazar Ahmet Mithat Efendi "Tercüman-ı Hakikat" adlı günlük gazeteyi çıkarmaya başladı.
1893 - New York borsası çöktü.
1905 - Kurtlu yemeğe karşı çıkan tayfaların kurşuna dizilmesini önlemek isteyen Rus Savaş gemisi Potemkin'in mürettebatı Karadeniz'de ayaklanıp gemiyi Odessa'ya doğru yönlendirdi.Birinci Rus devrimin ilk ayaklanması Odessa'da başladı.
1916 - Hicaz, bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldı.
1917 - Yunanistan, İtilaf Devletleri'ne katıldı.
1923 - Çift kanatlı bir uçağa ilk kez havadayken yakıt ikmali yapıldı.
1938 - Helikopterin patenti Igor Sikorsky tarafından alındı.
1946 - Müttefikler, On iki Adanın Yunanistan'a verilmesini kararlaştırdı.
1950 - Amerika Birleşik Devletleri, Kore Savaşı'na asker yollama kararı aldı.
1950 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi,Birleşmiş Milletler üyelerine Güney Kore'ye yardım çağrısında bulundu.
1954 - Guatemala'da CIA'nın desteklediği darbeyle halkın seçtiği hükümet devrildi.
1954 - Dünyanın ilk nükleer enerji santrali Moskova yakınlarında Obninsk'de açıldı.
1957 - Louisiana ve Teksas'da meydana gelen Audrey kasırgası 500 kişinin ölümüne yol açtı.
1964 - 20-21 Mayıs darbe girişimi hükümlülerinden Fethi Gürcan idam edildi.
1964 - Kıbrıs Rum hükümeti 15 yaşından büyük Türklerin adaya girişini yasakladı.
1964 - Emekli Süvari Binbaşı Fethi Gürcan idam edildi. Gürcan, 22 Şubat 1962 de darbe gişimi nedeniyle emekli edilmişti. Benzer bir girişimi Talat Aydemir ile 21 Mayıs'ta tekrarlayınca yargılanmış ve idama mahkum olmuştu.
1967 - Dünyanın ilk bankamatiği Enfield-Londra'da hizmete girdi.
1969 - Kocamustafapaşa'da evinin balkonuna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bayrağı asan Hatice Göker gözaltına alındı. 67 yaşındaki Hatice Göker'in Amerika Birleşik Devletleri başkonsolosluğunda çamaşırcı olarak çalıştığı ve Sovyet bayrağını tanımadı
1974 - Richard Nixon, Sovyetler Birliği'ni ziyaret etti.
1976 - Fransız havayollarına ait bir yolcu uçağı Tel Aviv-Atina-Paris seferini yapmakta iken FKÖ militanlarınca kaçırıldı ve Entebbe-Uganda'ya yönlendirildi.
1977 - Fransa, Cibuti Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan etti.
1978 - Anayasa Mahkemesi'ne bomba atıldı; Benzin yokluğu nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.
1979 - Ağrı valisi iş verimini azalttığı gerekçesiyle resmi dairelerde çay içmeyi yasakladı.
1979 - Muhammet Ali, boksu bıraktığını açıkladı.
1980 - İtalyan havayollarına ait DC-9 tipi bir yolcu uçağı Ustica, İtalya yakınlarında düştü: 81 kişi öldü.
1980 - Adana Cezaevi'nden bir grup tutuklu tünel yoluyla firar etmeye çalıştı. Güvenlik kuvvetleri ateş açtı; 4 tutuklu öldü.
1984 - TBMM, askerlik süresini 18 aya indiren yasa tasarısını kabul etti.
1987 - Gaziantep Üniversitesi 27 Haziran 1987'de kuruldu. Üniversitenin bünyesinde 6 Fakülte, 4 yüksekokul, 3 enstitü ve 1 konservatuar bulunuyor. Türkiye'de üniversitelerin sayısı 28'e yükseldi.
1987 - Cem Karaca 27 Haziran 1987'de dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın desteğiyle yurda döndü.
1988 - Gare de Lyon-Fransa'da tren kazası: 59 ölü, 55 yaralı.
1991 - Yugoslav Halk Ordusu, Slovenya'ya karşı operasyon başlattı.
1998 - Adana'nın Ceyhan ilçesi merkez üslü depremde 144 kişi öldü.
1999 - -Çeşme Açıkhava Tiyatrosu,otelden anfitiyatro'ya çevrilmiş olarak saat:21:00'da büyük bir törenle açıldı.
2004 - Boris Tadiç, Sırbistan Karadağ cumhurbaşkanı seçildi.
2007 - Tony Blair, Birleşik Krallık başbakanı, görevinden ayrıldı.
M.Ö. - 209 Büyük Hun İmparatorluğu hükümdarı Mete Han'ın tahta çıkışı.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:22
  • Güneş04:44
  • Öğlen12:36
  • İkindi16:36
  • Akşam20:05
  • Yatsı22:07
 
Süper Loto
22.06.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030520374448
 
On Numara
26.06.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu01070814171819283031344145464851525559606575
 
Sayısal Loto
24.06.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu071022233045
 
Şans Topu
21.06.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030417193310
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık