Soğan ve patates felaketi!
Ömer Faruk Altuntaş

MUHALEFETE SON MU?

Ömer Faruk Altuntaş

 
22 Şubat 2018 Perşembe 10:18 
Yorum YapYazdır
 
 

            Türkiye gündemi her gün akıl almaz gelişmelerle sarsılıyor. Hakkını yemeyelim, bunda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katkıları her zaman belirleyici oluyor. Muhalefet laf yetiştirmeye çalışırken, yardımcıları ve partililer, bir yandan teville uğraşırken diğer yandan da kırılanı döküleni toparlamaya çalışıyor.

            Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) savaşa karşı çıkarak “Savaş bir halk sağlığıdır” yönünde yaptığı açıklamaya tepki gösteren Erdoğan’ın “Bir defa Onun (TTB) başındaki ‘Türk’ ifadesi zaten Bakanlar Kurulu Kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle hemen çıkarılması lazım. Sadece TTB için değil, Türkiye Barolar Birliği için de aynı şey…Bakanlar Kurulu Kararıyla meslek birliklerinin başındaki Türk, Türkiye ifadesini kaldıracağız”  biçimindeki ve üye olma zorunluluğunun kaldırılarak illerde dernek gibi farklı meslek örgütlerinin açılabileceğine ilişkin sözleri, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

            Erdoğan’ın, TTB’nin savaşa karşı çıkarak barışı savunmasını doğru ya da yanlış bularak bu konuda kendi açıklamasını, eleştirisini yapması farklı bir şey, bu eleştiri ve açıklamadan haz etmeyerek, açıklama yapan kurumların varlığını hedef alan bir yaklaşım içine girmesi çok farklı bir şeydir. Bu farkın, demokratik nizam açısından farkının farkında olmak gerekiyor.

                                                                ***

Demokrasilerde muhalif görüşlere saygılı olmak bir zorunluluktur. Bu zorunluluk en başta devlet yöneticileri için geçerlidir. Demokrasiye niteliğini veren husus, iktidarların varlığı değil, muhalefetin varlığıdır. Demokratik rejimlerle, otoriter – teokratik rejimleri, krallıkları, sultanlıkları ayıran ölçüt, muhalefetin ne ölçüde var olabildiği hususudur.

Türkiye’de demokratik yaşam hep defolu olmuş, ayıbı ve açıkları hep tartışılagelmiştir. Darbe dönemlerinin açık askeri yönetimleri hariç, defolu da olsa demokratik yaşam kendisini var etmiş ve varlığını sürdürmüştür. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde, artık demokrasinin varlığı ciddi ciddi sorgulanır olmuştur. Çok geniş kitlelerde, demokrasinin varlığını sürdürebilmesine ilişkin kaygılar ve endişeler artmıştır.

Geldiğimiz eşikte herkes, demokrasiyi kurum ve kuralları ile birlikte yaşatmamızın gerekliliği konusunda yeniden düşünmelidir. En çok da AKP’ye oy veren yurttaşlarımız düşünmelidir.

                                               ***

Türk Tabipler Birliği, Türkiye Mimar ve Mühendis Odalar Birliği, Türkiye Barolar Birliği gibi kurumlar, varlığını Anayasa’dan alan ve özel yasalarla kurulmuş, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Bir yandan üyelerinin mesleki sorunlarına, meslek çıkarlarına ilişkin çalışmalar yaparken, diğer yandan da o meslek dolayısıyla kamu görevi yaparlar. Yasalardan kaynaklanan kamusal görevleri ve yetkileri vardır.

Örneğin Türk Tabipleri Birliği Kanunu 6023 sayılı olup 31.01.1953 yılında kabul edilmiştir. Örneğin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu 6235 sayılı olup, 04.02.1954 yılında kabul edilmiştir. Örneğin Türkiye Barolar Birliğinin de kuruluşunu düzenleyen yürürlükteki Avukatlık Kanunu 1136 sayılı olup, 19.03.1969 yılında kabul edilmiştir. Daha önceki Avukatlık Kanunu ise 3499 sayılı olup, 27.06.1938 yılında kabul edilmiştir. Diğer mühendislik odalarının da ayrı kanunları ve bu kanunlara göre kurulmuş kuruluşları vardır.

Barolar olsun, mühendis odaları olsun, tabip odaları ya da diğer meslek kuruluşları olsun, belli dönemlerde seçim yaparak yönetici ve deneticilerini seçerler. Yöneticileri hükümet tarafından atanmadığı için, bağımsızdırlar. Yöneticiler ve deneticiler, bazen o ya da bu hükümete yakın görüşte, bazen de muhalif görüşte olurlar. Doğru olan, normal olan da budur. AKP’nin Devleti ele geçirmenin yanı sıra, meslek odalarını da ele geçirme ve kendine bağlama, muhalif kurum ve kuruluş bırakmama anlamındaki düşünce ve tasarruflarının demokratik süreçlerle bir ilgisi yoktur. “Majestelerinin iktidarını” anlıyoruz, ancak “Majestelerinin muhalefeti” anlaşılabilir bir turum değildir.     

                                         ***

Türkiye Barolar Birliği adına Başkan M. Feyzioğlu’nun yaptığı basın açıklamasından bir alıntı, konunun önemini açıklaması bakımından aşağıya çıkartılmıştır:          

“4. Türkiye Barolar Birliği her koşulda ve her tehdide karşı, dönemsel olarak değil, seçim yatırımı olarak hiç değil, ilkesel olarak en milli duruşu sergilemiştir. Milli her konuda kandırılmış olan ve bunu da daha sonra “kandırılmışız” diye beyan eden kişilerin, kendilerini daima zamanında ve en milli duygularla uyaranların duruşunu sorgulama hakkı yoktur. Bu sorgulamayı yapanlar, en sağlam tartı olan Türk Milleti’nin vicdanında çoktan sorgulanmaya başlanmıştır. Milli olmanın ilk koşulu, görevini Anayasa’ya ve kanuna uygun olarak yapmak, Devlet yönetimine kişisel duyguları ve kısa vadeli siyasi parti menfaatlerini karıştırmamak, her ne olursa olsun tarafsız davranmayı başarabilmektir.

5. Cumhurbaşkanı’nın baroları ve Türkiye Barolar Birliği’ni bölme projesine karşı çıkışımız, milli duruşumuzun, vatanımıza ve Milletimize olan namus borcumuzun gereğidir. Bugün iktidar gücü; milli iradenin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi etkisizleştirilerek, kapalı kapılar ardında, sınırsız, ölçüsüz, denetimsiz ve devletimizin tüm geleneklerine ve Anayasa’ya aykırı olarak küçük bir azınlık tarafından kullanılmaktadır. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımızın, bu azınlığın son derece rahatsız olduğu hukukun üstünlüğü, adil yargılanma, suçsuzluk karinesi, savunma hakkı, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı gibi temel kavram ve hakları savunması, Anayasa’dan ve kanunun açık hükmünden kaynaklanan en temel görevidir. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız bu görevi, bu hakların asli sahibi olan 81 milyon vatandaşımız ve henüz doğmamış evlatlarımız da dahil olmak üzere tüm Türk Milleti adına üstlenmiştir.

6. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız, sadece meslek örgütü değildir. İddia, yargılama ve savunma üçlüsünden oluşan yargının kurucu unsurudur. Bu kurucu unsurluk görevinin dayanağı, Anayasa’daki hukuk devleti ilkesidir. Cumhurbaşkanının dile getirdiği projenin nihai hedefi, 81 milyon vatandaşımızın temel haklarını savunmasız bırakmak, hukukun üstünlüğünün yerine, güç sahibi olanların üstünlüğünü yerleştirmektir. Türk Milleti şunu çok iyi bilmektedir: Bu amacın önündeki en büyük engel Türkiye Barolar Birliği ve barolarımızdır. Bizim hedef alınmamızın sebebi de budur.

7. Savunma mesleği, hukuk devletinin ve her vatandaşımızın insan haklarının güvencesidir. Avukatların hükümete bağlandığı bir düzende savunma mesleğinden söz edilemez. Bu proje, adalet sistemini tamamen çökertmeye yönelik olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Milleti’nin bekasını da doğrudan doğruya hedef almaktadır.” 

 
22 Şubat 2018 Perşembe 10:18 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Kazım DEMİR
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1633 - Engizisyon mahkemesince mahkum edilen Galile Kopernik'çi görüşlerini inkar etmek zorunda kaldı.
1812 - Napolyon Rusya'ya savaş açtı.
1846 - Adolphe Sax, saksofonun patentini aldı.
1911 - V. George, taç giyerek resmen İngiltere kralı oldu.
1919 - Amasya Genelgesi yayınlandı.
1925 - 20 Haziran'da İstanbul'da tutuklanan gazeteciler Doğu İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmak üzere Diyarbakır'a gönderildi.
1939 - Adana Elektrik Şirketi satın alınarak devletleştirildi.
1941 - Almanya SSCB`yi istila etmeye başladı.(Barbarossa Harekatı)
1941 - Hırvatistan'da ilk silahlı anti faşist örgüt kuruldu.
1942 - Erwin Rommel, Tobruk'u ele geçirdikten sonra Mareşal rütbesine terfi ettirildi.
1945 - İller Bankası Kuruluş Kanunu kabul edildi.
1954 - Devlet Malzeme Ofisi kuruldu.
1976 - Kanada'da idam cezasının kaldırılması
1978 - Plüton'un uydusu Charon keşfedildi.
2002 - İran'da meydana gelen, Richter ölçeğine göre 6.5 şiddetindeki depremde 261'den fazla kişi öldü.
2006 - Makedonya'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'ne kabulü
2008 - MEB `ìn hazırlamış olduğu 7. sınıf SBS(Seviye Belirleme Sınavı)ilk kez yapıldı.
2010 - Apple iPhone HD(4G) piyasaya sürülecek.
217 - Eski Mısır ordusu Antiochos III idaresindeki Selevkos ordusunu Filistin'de bozguna uğrattı.
431 - Üçüncü Ekümenik Konsil olan Efes konsilinin İskenderiye patriği Cyrille tarafından açılışı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
21.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021017253752
 
On Numara
18.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031214151924263032363945515658616667697174
 
Sayısal Loto
16.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu101522404145
 
Şans Topu
20.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu040913212609
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:20
  • Güneş04:42
  • Öğlen12:34
  • İkindi16:35
  • Akşam20:05
  • Yatsı22:06
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık